Daily Archives: 12. маја 2013.

Свети Василије Тврдошки и Острошки – Слава Храма у Автовцу

У недјељу 12. маја 2013. године, на дан Светог Василија Тврдошког и Острошког, славе Храма у Автовцу, Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ Захумско –Херцеговачки и Приморски г. Григорије уз саслужење о. Небојше Коловића , о. Данила Дангубића, о. Миодрага Вртикапе, те ђакона Владимира Вукановића и Павла Ратковића. Послије свечане литије око Храма и резања славског колача, Епископ ЗХиП г. Григорије поздравио је вјрнике пригодном бесједом и честитао им славу. У порти Храма настављено је славље, гдје су наступали КУД Зеленгора и народни гуслари г. Вукота Говедарица , г. Момир Авдаловић и г. Војин Тепавчевић, послије чега је припремљена трпеза љубави.

Вл. Атанасије – Бесједа у Мркоњићима

Свети Василије Острошки и Тврдошки-храмовна слава цркве у Мркоњићима

У херцеговачком селу Мркоњићи (родном месту Св. Василија Острошког и Тврдошког) и ове године је свечано прослављена храмовна Слава цркве подигнуте на темељима Светитељеве родне куће. Св. Архијерејском Литургијом началствовао је Владика Атанасије уз саслуживање бројних свештенослужитеља наше епархије. У Литургији су узеле учешћа стотине вјерника пристиглих са свих страна, како из села Поповог поља и градова Херцеговине, тако и гостију из Косовске Митрoвице и других градова Србије и Босне и Херцеговине. После литије око храма и резања славског колача, вјернима се бесједом обратио Владика Атанасије.

тонски запис бесједе:

Прослава Св. Василија у Коњицу

На празник Светог Василија Тврдошког и Острошког, на Градском гробљу у Коњицу прослављена је Храмовна слава. Свету Литургију служио је парох невесињски јереј Немања Лукета. Након Свете Литургије одржана је литија са ломљењем славског колача. Прослави храмовне славе присуствовало је око стотињак људи који су дошли из свих крајева БиХ, да заједно са Коњичанима увеличају овај догађај.

Славске свечаности у Невесињу поводом празника Светог Василија

Светом литургијом и славским обредима данас је у Невесињу обиљежен празник Светог Василија Острошког. Цркве у Батковићима и код невесињске болнице, као и невесињске здравствене установе име великог светитеља обиљежиле су као храмовну славу.

Свету литургију у Цркви светог Василија Тврдошког и Острошког чудотворца служио је прота Алекса Зубац уз саслужење јереја Михаила Андрића и Зорана Илића. Послије свечане литије, у присуству великог броја вјерника, обављен је обред ломљења славског колача.

Свету литургију у Цркви светог великомученика Лазара и свих мученика косовских у Батковићима служио је јереј Драго Зубац. Након славског обреда сакупљени су прилози вјерника који ће бити употријебљени за уређење мјесног гробља.

Дом здравља и Општа болница у Невесињу данас су обиљежили крсну славу. Током славских свечаности наглашено је да су ове установе понос града и да су пацијенти задовољни пруженим услугама. Изражено је очекивање да ће ускоро бити обављено и пресељење у нову болницу, задужбину Михајла Лабала.