Monthly Archives: март 2014

Позовите 1432 за храм у Пребиловцима

Пошто смо кренули у акцију прикупљања средстава за наставак обнове уништеног Спомен храма Васкрсења Христовог у Пребиловциима посвећеног Пребиловачким мученицима, обратили смо се за добијање „хуманитарног телефона“ Телекому Републике Српске који нам је омогућио да у мјесецу прославе Васкрсења Христовог, тј. у времену од 01. 04.2014. до 30.04.2014. године позивом из фиксне и мобилне мреже на број 1432 буде донирана 1 КМ по позиву за храм у Пребиловцима.

Овим путем позивамо све вјерне да узму учешћа и уграде себе у ову светињу.

ОБНОВИМО ХРАМ У ПРЕБИЛОВЦИМА

„Благочестиви и христољубиви род хришћански, ктиторе и приложнике светога храма овога да помене Господ Бог у Царству своме, свагда, сада и увијек и у вијекове вијекова“

Храм се обнавља добровољним прилозима на посебне рачуне Српске -православне црквене општине Чапљина, код UNICREDIT BANKA D.D.MOSTАR, на име:

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ОПШТИНА ЧАПЉИНСКА
Г. ШУШКА ББ,
88300 ЧАПЉИНА, БИХ,

Пребиловци у БиХ, у конвертибилним маркама:
бр. 3381102246138904

Ван БиХ, девизни рачун
БРОЈ РАЧУНА 20014667101

ВАЛУТА: ЕУР
SWIFT: UNCRBA22
IBAN: BA39 3381 1048 4603 1262

Динарске уплате у Србији могу се извршити на посебан рачун Српског националног друштва Пребиловци, Београд, Римска 5/7, . 205-179372-31.

Све уплате вршити уз напомену „За Храм у Пребиловцима“.

Еп.Григорије – Бесједа у Билећи

Света архијерејска литургија у Билећи

У недељу четврту поста – средопосну, Епископ Захумско Херцеговачки и Приморски г. Григорије служио је свету Литургију у Храму Светога Саве у Билећи, уз саслужење свештенства епархије и учешћа бројног народа.

Пригодном бесједом на јеванђелску тему обратио се вјерном народу свештеник Никола Јанковић, парох требињски, истакавши како је Христос Син Божији дошао у свијет да би нама даровао вјечну радост, радост побједе над смрћу, над гријехом, над ђаволом. Стање у коме се налазио младић кога је Христос исцјелио јесте стање наше природе, стање свих нас, али Он је дошао да нам дарује исцјељење, обожење, спасење, кроз праву вјеру, а вјера је повезана са правим животом. То је пут спасења и на том путу често падамо, али треба стално да устајемо. Томе нас учи овај свети пост.

У пригодној бесједи Влкадика Григорије подсјетио је на два светитеља које прослављамо данас, а то су свети Јован Лествичник и свети Алексије човјек Божији. Потом је указао на ријечи светог Јована Златоуста: „Онај који хоће да угоди свима или је луд или ће полудјети“. Најприје треба угодити Богу, а Бог је милостив, предусретљив, добар, човјекољубив, грли и воли човјека. Људе треба вољети онако као што нас воли Бог. Други светитељ, св. Анастасије Синаит рекао је да нема страшнијег гријеха од злопамћења. Он је мајка свих гријехова. А супротно злопамћењу стоји опраштање. Опраштање је начин хришћанског живота. Зато увијек пред свето причешће тражимо опроштај и тако се учимо да опраштамо. То је етика хришћанска, етика наше вјере, то је наш морал – истакао је Владика Григорије.

Бесједа Еп.Григорија

Средопосна недјеља у Горњем Храсну

И ове Средопосне недjеље 30. марта 2014. године, људи поријеклом из Горњег Храсна који су ратом 1992. године расијани по свијету, сабрали су се на Свету литургију, у родном селу око разрушеног храма Рођења Светог Јована Крститеља. Свету Литургију служио је парох чапљински јереј Данило Боро, а након Свете литургије на разрушеној гобници традиционално је одржан помен шестдесет једном мјештанину села пострадалом од усташа у Другом свјетском рату.

Епархијско такмичење из православне вјеронауке

У суботу, 29. 3. 2014. године одржано је епархијско такмичење из православне вјеронауке. Такмичење за најбоље ученике Епархије Захумско-херцеговачке и Приморске одлично је организовала ОШ „Петар II Петровић Његош“ – Билећа.
У радосној атмосфери снаге су одмјерили ученици седмог разреда, најбољи познаваоци лика и дјела Светог Саве из свих херцеговачких основних школа.
Након једноипочасовне борбе, највише концентрације је показао ученик Лазар Илић и заслужено побиједио нимало лаку конкуренцију.

Резултати са епархијског такмичења су слиједећи:

Прво мјесто: Лазар Илић ОШ „Јован Јовановић Змај“ Требиње – вјероучитељица Недељка Гудељ

Друго мјесто: Ирина Ковач ОШ „Свети Сава“ Гацко – вјероучитељица Ивана Хрњез

Треће мјесто: Маријана Милановић ОШ „Ристо Пророковић“ Невесиње – вјероучитељ Драго Миловић

Четврто мјесто: Ива Јокановић ОШ „Јован Јовановић Змај“ Требиње – вјероучитељица Наташа Ђурић

Пето мјесто: Милица Дошло ОШ „Петар II Петровић Његош“ Билећа -вјероучитељ Александар Шмања

Шесто мјесто: Милана Самарџић ОШ „Свети Сава“ Љубиње – вјероучитељ Миљан Лукета и Милан Биберџић ОШ „Његош“ Берковићи – вјероучитељ o. Александар Гајић

Сви такмичари и њихови вјероучитељи су били домаћински угошћени од стране ОШ „Петар II Петровић Његош“ из Билеће коју је представљао и све одлично организовао директор Милан Илић. Епархија ЗХиП је за све учеснике припремила пригодне поклоне који су уручени по проглашењу резултата.
Побједом на епархијском такмичењу Лазар Илић је изборио пласман на републичко такмичење гдје ће представљати нашу епархију.
Нимало не сумњамо да ће то Лазар, као и до сад, учинити на прави начин.