Monthly Archives: септембар 2016

Радови на обнови Саборне цркве у Мостару

У протеклом периоду, у склопу радова на обнови Саборне цркве у Мостару, постављена су звона на звоник Храма, завршен је тамбур и купола на припрати Храма и започети су радови на другом тамбуру. Завршена су три од четири централна стуба и теку припреме за почетак радова на изради сводова и централне куполе Храма.

Крстовдан у Саборном храму у Требињу

У храму Светог Преображења Господњег у Требињу, служењем Свете Литургије прослављен је празник Воздвижења Часног Крста – Крстовдан. На крају јутарњег богослужења, изношењем Крста на средину храма започела је Света Литургија. Началствовао је протонамјесник Мирослав Ратковић, парох парохије седме требињске, уз саслужење свештенства и ђакона Саборног храма. Са свештенством саслуживао је и професоф Богословије Светог Петра Даборбосанског у Фочи, јереј Вук Милишић. Бесједио је протојереј-ставрофор Немања Дражић. Након Св. Литургије вјерницима је подјељена нафора и уприличено је послужење у просторијама Црквене општине.

Храмовна слава у Челебићима

У Недјељу 25.септeмбра 2016.г. у насељу Челебићи код Коњица прослављена је храмовна слава. Свету Литургију служио је јереј Милан Бужанин, уз саслужење протонамјесника Славише Ђурића пароха бугојанског и јереја Марка Ђурића пароха купрешког. Отац Милан је све присутне поздравио пригодном бесједом, а након свете Литургије и Литије отац Славиша пресјекао је славски колач уз учешће и присуством многобројног благовјерног народа из Челебића, Коњица, Јабланице и околних села и насеља .У наставку је приређена трпеза љубави испред Цркве коју су припремили домаћин Мирко Вујичић са својом породицом, а припадници Оружаних Снага БиХ су пружили несебичну подршку материјално техничким средствима и присуством војника из касарне у Билећи.

Црква Успења Пресвете Богородице саграђена је 1860.г. залагањем и трудом домаћина Марка Манигоде из мјеста Добригошће, који је мученички пострадао од турских зулумћара, а у протеклом рату је била уништена и девастирана у потпуности а обновљена је 2011.г.

120 година Саборног храма Св.Саве у Билећи

У Недељу 14. по Духовима, 25/12 септембра 2016. године Господње у Билећи је свечано прослављено 120 година постојања Саборног храма Светог Саве српског. Храм који је десетљећима био, а и даље остао срце духовног живота у овом херцеговачком граду, достојанствено и тихо, прославио је овај јубилеј. Вјерни билећки народ који се редовно окупља на богослужењима у овом светом храму, заједно са својим свештеницима припремио је и прославио овај за њих јако важан догађај. Тога дана на првом мјесту одслужена је Света Литургија, што је и најважнији дио ове прославе, како је то нагласио и сам старјешина Саборног храма протојереј-ставрофор Небојша Коловић, који се такође осврнуо у својој бесједи и на све оне који су градили овај свети храм и служили у њему. Њему су саслуживала преостала двојица билећких свештеника, јереј Данило Боро и јереј Александар Грчић. Након Св. Литургије изашло се у порту храма гдје је уприличено послужење за све присутне. Додатну радост су донијели својом игром и пјесмом, чланови куд- а „Зора Херцеговине„ и пјевачке етно групе „Василисе“, из Билеће.

Свакако је овај дан остао за једно прелијепо памћење и надамо се да ће наш храм и даље кроз вијекове стајати узвишено и спасоносно, за све оне који се у њему окупљају и у њега долазе.

Поклоничко путовање на Острог

У суботу, 24. септембра 2016. године, СПЦО Билећа организовала је једнодневно поклоничко путовање у манастире Острог и Косијерево. У седам часова три аутобуса кренула су ка Острогу да се поклоне Светом Василију Чудотворцу Острошком и Тврдошком.

По повратку из Острога поклоници су обишли манастир Косијерево.