Daily Archives: 8. јануара 2017.

Епископ Григорије изабран за сенатора Републике Српске

СРНА- У Бањалуци је данас конституисан нови сазив Сената Републике Српске који има мандат наредних седам година. Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да су чланови Сената бирани веома пажљиво и подсјетио да их бира и именује предсједник Републике.

Новоизабрани сенатор Републике Српске владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије рекао је новинарима да су се сенатори данас заклели да ће чувати част и достојанство Републике Српске и да ће се максималним капацитетима усмјерити ка томе да се сачува интегритет и достојанство Републике Српске и људи који у њој живе, укључујући и оне који су другачије вјероисповијести и националности.

„Борићемо се за нашу слободу и за слободу свакога ко живи у Републици Српској“, рекао је владика Григорије, који је истакако да је почашћен улогом сенатора.

Владика је додао  „да је дошло доба у којем млађи људи треба да дају много више за Републику Српску у миру, као што су млади у рату давали своје животе и дијелове свог тијела за нашу слободу“.

Бадњи дан и Божић у Метковићу

Наш најрадоснији празник Божић радосно је прослављен у Матковској парохији. Вечерња служба служена је у 23:00 часа, а у наставку је било налагање бањака већ традиционално велики ватромет. После је служено јутрење, а Света Литургија почела је у поноћ. Поред вјерника из наше парохије, радост својим доласком учинили су нам министар правосуђа РХ г. Анте Шпрље, градоначелница Метковића Катарина Ујдур и граски вјећници.

Након прочитаног светог Јеванђеља, присутне је поздравио парох Метковски, честитајући празник и прочитавши посланицу паријарха српског г. Иринеја.

Након службе, присутни су се окупили на послужењу у парохијском дому, које је настављено у свештеничком стану.

Божић у Гацку

Празник Рођења Христовог прослављен је у Гацку свечано. На Бадњи дан је служена вечерња служба у старом храму, након чега је литија са бадњацима прошла кроз град до новог храма, гдје је литију и бадњаке дочекао Епископ ЗХиП Г. Григорије. Прије налагања бадњака, вјернике је бесједом и божићном честитком поздравио преосвећени Владика.

Божићна Литургија је служена у поноћ у новом храму.

Празник Рођења Христовог у Невесињу

На Бадње вече прије богослужења на Градском тргу организован је традиционални дочек бадњака из невесињских села. Мада је пут од бројних села до Невесиња био непроходан због снијежне мећаве, најхрабрији и најупорнији бадњачари су стигли у град. Свечана литија са бадњацима прошла је главном градском улицом и зауставила се код Саборног храма.

Након вечерњег богослужења и налагања бадњака окупљеним вјерницима божићне празнике честитали су епископ Григорије и начелник општине Миленко Авдаловић.

Владика Григорије поручио је вјерницима да отворе своја срца за Христа, јер срце отворено за Бога најважнија је претпоставка за спасење човјека и за свако добро. Начелник општине Миленко Авдаловић пожелио је суграђанима радост, срећу и здравље позивајући их на љубав и праштање.

Народно весеље настављено је уз послужење и пјесму етно групе „Симонида“, а празнична радост крунисана је и ватрометом.

Евхаристијска сабрања служена су у већ уобичајеним терминима у поноћ и у четири сата ујутро.

Божић у Мостару

Божанственим литургијама у раним јутарњим часовима, дуж читавог подручја Мостара, прослављен је Празник Рођења Христовог. Недалеко од Саборног храма Епархије захумско-херцеговачке и приморске, у Старој мостарској цркви, Божићним евхаристијским сабрањем началтвовао је епископ Григорије, док су у Бијелом Пољу, Благају и Манастиру Житомислићу Свету литургију предводили мјесни пароси, уз саслужење вјерног народа и монаштва. Мноштво вјерних из Мостара и околних крајева славило Христово Рођење, пошло у сретање и узносило се пјевајући Господу!

Бесједе Еп. Григорија