Daily Archives: 5. марта 2012.

Недјеља православља у Манастиру Добрићево

Недеља Православља је свечано прослављена и у Манастиру Добрићево. Вјерни народ са предстојатељем оцем Синишом Шаренцем је радосно учествовао у Светој Литургији која је завршена литијом око Манастира у славу побједе над иконоборцима. Након службе радосно дружење је настављено у манастирској гостопримници уз послужење које је припремила Игуманија Текла.

Недјеља православља у Гацку

Након великопосних богослужења прве седмице Великог поста, на Теодорову суботу и у Недељу православља велики број вјерника је присуствовао светим Литургијама и причестио се у гатачком Саборном храму. Свету Литургију су служили свештеници Велимир Ковач и Данило Дангубић и ђакон Милан Стањевић. Након свете Литургије, у недељу, вјерници су се окупили у парохијском дому поред старе цркве, гдје су уз скромно послужење погледали документарни филм о Литургији пређеосвећених Дарова.

Недјеља православља у Требињу

Недјеља Православља  прослављена је и у Требињу. У присуству великог броја вјерника, који су се сабрали овог недjељног јутра у Саборном храму, служено је празнично јутрење, а потом и Света Литургија којом је началствовао умировљени Епископ Атанасије (Јевтић) уз саслужење свештеника наше Епархије. Присутним се бесједом обратио Владија Атанасије.

Недјеља Православља у Мостару

У старој цркви Рођења Пресвете Богородице у Мостару свечано је прослављена Недјеља православља – празник побједе над иконоборством. Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство владика Григорије, уз саслужење старјешине храма о. Радивоја Круља, о. Бранимира Боровчанина, те ђакона Владимира Вукановића и Марка Гојачића. Црква је била премала да прими велики број вjерника, који су се у великом броју причестили светим Тајнама Христовим, ове прве недјеље Великог и Часног поста. На крају Литургије владика Григорије обратио се вјерном народу пригодном бесједом.

Прва недjеља Великог поста у парохији чапљинској

И у чапљинској парохији свечано је прослављена Теодорова субота и Недjеља Православља. На Теодорову суботу парох чапљински Данило Боро Свету Литургију је служио у Цркви Успења Пресвете Богородице у Габели, а у Недjељу Православља у Саборном храму Ванесења Господњег у Чапљини. Вјерни народ се традиционално у великом броју сабира на Свету Евхаристију у дане Великог поста приремајући се за Свето причешће и радост празника Свијетлог Васкрсења Христовог.