Monthly Archives: октобар 2012

Света Архијерејска Литургија у Mанастиру Житомислић

У Манастиру Житомислић, у двадесет прву недјељу по Духовима, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ ЗХиП Г. Григорије. На Литургији саслуживали су игуман манастира Житомислић Данило, архимандрит Лазар, игуман манастира Дубоки Поток Ромило, игуман манастира Зочишта са Косова Стефан, те ђакон Марко Гојачић. На крају Свете Литургије у манастирској гостопримници уприличена је Трпеза Љубави.

Св. Арх. Литургија у Требињу

У недјељу двадесету по Духовима, недјељу Светих Отаца VII Васељенског Сабора, када наша Света Црква прославља и Преподобне Пелагију и Таису, дана 21. октобра 2012. године Господње, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски господин Григорије, уз саслужење свештенства и ђакона Саборног храма Светог Преображења Господњег у Требињу. Прије Светог Причешћа Епископ се обратио вјерном народу бесједом. Послије Литургије вјерници су се заједно са својим Епископом окупили у порти Цркве и у тријему Епархијског дома, гдје је било уприличено послужење.

Концерт у Саборном храму – 12 година хора Света Анастасија Српска

Сабравши четрдесет појаца хор је, у недељу 21.октобра, у требињском Саборном храму, одржао свој први самостални концерт, прославивши 12 година свога постојања и рада у Славу Божију и корист Цркве Христове. Уз присуство Епископа ЗХиП Г. Григорија, свештенства и монаштва наше Епархије и бројне публике, имали смо прилику да уживамо у разноврсном програму, као  и да стекнемо увид у дуготрајни, предани и богоугодни рад чланова и руководитеља хора.

Више генерација је, у току ових 12 година, кроз овај хор пошло путем православног-литургијског живота, којим и ова наша требињска црквена заједница иде и за који се бори. Чланице овог хора су ученице основних и средњих школа у Требињу, а оне које су у хору од његовог оснивања сада су студенткиње разних факултета: Теолошког, Филолошког, Медицинског и др. Посебна радост је што наша Анђелка Радуловић завршава у Атини појачку школу „Симона Караса“, у класи професора Игора Зиројевића , гдjе ће савладати теорију византијског појања и стећи практично појачко искуство.

Појање на богослужењу јесте управо умножавање јеванђелског таланта и дара. Уз учење црквеног и народног појања чланови нашег хора се уче заједничком животу и служењу, смирењу и трпљењу једних према другима, а то значи да се сви заједно учимо љубави. Љубав у заједници јесте и почетак и крај сваког служења у Цркви.

Присутне је поздравио и о раду хора говорио старешина храма Св.Тројице у Гацку протојереј-ставрофор Велимир Ковач. Хор се под водством и руковођењем презвитере Бранке Јанковић представио појањем богослужбених пjесама византиjског напjева и по Мокрањцу, затим црквено-народним пјесмама уз музичку пратњу, као и народним пjесмама.

Посебну благодарност хор дугује и професору музичке школе у Требињу Милисаву Сукоњици, као и ученику Милошу Ковачевићу који су својим учешћем у програму уљепшали овај концерт!

НА МНОГАЈА ЉЕТА!

Света Литургија у Петропавловом манастиру

У препуном храму Св. Апостола Павла, Свету Литургију служио је јереј Драгиша Томић. На Литургији се окупио бројни вјерни народ и мноштво дјеце. У оквиру Литургије обављена је и Св. Тајна Крштења мале Милице.

Промоција књиге „Култура Срба у Дубровнику 1790–2010. Из ризнице српске православне цркве Светог Благовештења“

У Архиву Србије, у уторак 16. октобра 2012. године представљена је књига „Култура Срба у Дубровнику 1790–2010. Из ризнице српске православне цркве Светог Благовештења“. На промоцији су говорили: Братислав Петковић, министар културе и информисања, Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Григорије, проф. др Мирослав Јовановић, Филозофски факултет у Београду, протојереј-ставрофор Горан Спаић, парох српске православне цркве Светог Благовештења у Дубровнику и др Мирослав Перишић, директор Архива Србије. У уметничком делу програма наступиле су Јасмина Јанковић, пијанисткиња и Андреа Марић, вокална солисткиња, које су извеле композиције за клавир Милеве Константиновић рођ. Опуић.

„Култура Срба у Дубровнику 1790–2010. Из ризнице српске православне цркве Светог Благовештења“ је богато илустровани каталог-студија истоимене изложбе која је приређена и отворена у Архиву Србије 29. јуна 2012. године. Трајање изложбе, коју је до сада видело више хиљада посетилаца, због великог интересовања продужено је до 31. октобра 2012. године.

Књига је резултат вишегодишњег рада стручњака Архива Србије на заштити културног наслеђа Срба у Дубровнику. За потребе њеног приређивања обављено је истраживање у већем броју институција у земљи и иностранству, као и у приватним збиркама дубровачких породица.

„Култура Срба у Дубровнику 1790–2010. Из ризнице српске православне цркве Светог Благовештења“ је богато опремљена студија обима 425 страна, са 289 каталошких описа и 588 илустрација које су објављене први пут. Њени хронолошки оквири захватају четири века српске културе у Дубровнику, а концепцијски је постављена у више поглавља: Три уводне речи (владика Григорије, др Мирослав Перишић, Горан Спаић), Историја, Уметност и вера, Породице и појединци, Периодика и рукописи, Друштва и институције и Обнова.

Књига садржи 47 студијских текстова на тему миграција српског православног становништва, изградње српских цркава у Дубровнику, икона, јеванђеља, литургијских сребрнина, богослужбеног текстила, заветних дарова, рукописа књижевника, значајних српских породица и појединаца, српских палата и задужбина, гробаља, просветних и добротворних друштава, српских школа, Музеја, Библиотеке и Архива Српске православне црквене општине у Дубровнику.

„Култура Срба у Дубровнику 1790–2010. Из ризнице српске православне цркве Светог Благовештења“ је заједничко издање Архива Србије и Српске православне црквене општине у Дубровнику које су приредили: Горан Спаић, Јелица Рељић и др Мирослав Перишић. Објављивање књиге финансијски је подржало Министарство културе Републике Србије.

Извор: Архив Србије