Monthly Archives: фебруар 2013

Поздравна ријеч Еп. Григорија на Свечаној академији у Нишу

Еп. Григорије – Бесједа на Св. Литургији у Нишу

Прослава Св. Симеона Мироточивог и Св. Цара Константина у Нишу

Празник родоначалника светородне немањићке лозе, дан када славимо међу светима оца нашег Симеона Мироточивог, свечано је прослављен у Нишу. Овим празновањем обележена је 900-та годишњица његовог рођења. У нишком Саборном храму празнично бденије је служио Преосвећени Епископ нишки Господин Јован уз саслужење свештенства Саборног храма.

После богослужења уследила је прослава дечијег Црквено-играчког ансамбла ,,Бранко,, који Светог Симеона Мироточивог слави као свог небеског покровитеља. Славски колач малим свечарима пререзао је владика Јован, а њих и све њихове госте поздравио је високи гост који је пристигао на ово празновање, Преосвећени Епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије.

На сам дан празника Светог Симеона верни народ града Ниша сабрао се у храм Светог Пантелејмона да би дочекао епископе Цркве Божије. Ту, на месту где се некада налазио манастир Светих Козме и Дамјана који је Свети Симеон подигао у спомен чудесног исцељења његове војске, Преосвећена Господа Епископи Григорије и Јован служили су Свету Архијерејску Литургију уз саслужење свештенства и монаштва нишке Епархије. На крају службе владика Јован је поздравио уваженог госта који је свима упутуо своју архипастирску беседу. Потом је у сали пантелејског храма приређена трпеза љубави.

Бесједа Еп. Григорија на Св. Литургији

На дан празновања Светог Симеона Мироточивог, а у навечерје дана рођења Светог цара Константина, Епархија нишка организовала је свечану светосимеоновску академију под називом „Разговор у вечности“. Сала Светосавског дома нишког Саборног храма била је мала да прими све који су и на овај начин желели да обележе деветстогодишњицу рођења оснивача српске државе, Великог жупана Стефана Немању у монаштву названог Симеон, а од Бога међу људима прослављеног чудотворствоммироточења.

Уводно поздравно слово сабранима, међу којима су били представници црквеног и политичког живота града Ниша, представници Војске Србије и дипломатског кора, упутио је Преосвећени Епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије, уважени гост нишке Епархије. После увода владике Григорија пригодну надахнуту беседу одржао је Протођакон Радош Младеновић из Врњачке Бање. После беседе настављен је програм академије.

Бесједа Еп. Григорија на Свечаној академији

У овом торжественом догађају учествовала је цела Епархија нишка јер су се као извођачи појавили сви црквени хорови који делују на територији Епархије. Хор „Св. Никола“ из Алексинца, хор „Бранко“ из Лесковца, хор „Св. Прокопије“ из Прокупља, Хор Богословије „Св. Кирило и Методије“ и два хора домаћина, дечија црквено-певачка дружина „Бранко“ и велики хор „Бранко“, сви заједно су узнели Господу и његовим светима похвалне песме величајући Га и благодарећи ми на Светом Симеону као великом дару српском народу. У току програма изведен је игроказ „Разговор у вечности“аутора о. Ненада Микића и фрагмент драме „Свети Сава“ чији је аутор Марина Бјелић-Ђурић, а у извођењу нишког Луткарског позоришта. На крају свечаности одјавну реч је упутио Протојереј Ненад Микић после чега је нишка црквена општина приредила послужење за све присутне.

Више на сајту Епархије Нишке : http://eparhijaniska.rs

Kонференцијa ,,Вјернице Херцеговине у изградњи грађанског друштва“

Међурелигијско вијеће у Босни и Хецеговини је у Требињу организовало конференцију под називом ,,Вјернице Херцеговине у изградњи грађанског друштва“. Сусрет је одржан од 22. до 24.02.2013.год. у хотелу Платани са циљем формирања мреже жена вјерница у Херцеговини ради лакшег и једноставнијег остваривања разних друштвено корисних пројеката на локалном нивоу.То је уједно била прилика и да се чује став жена вјерница како доживљавају друштво у држави у којој живе и да изнесу своје приједлоге и конкретне пројекте у циљу остварења складнијег суживота у БиХ.

Покровитељ скупа је Америчка амбасада у БиХ, у име које је био присутан Стивен Глејн, њен први секретар и главни савјетник амбасадора по питању људских права. У свом поздравном говору истакао да је велика улога управо жена у промовисању међурелигијског дијалога. Нагласио је да вјерници доприносе изградњи бољег грађанског друштва ослањајући се прије свега на своје лично искуство вјерника Римокатоличке цркве.

У име домаћина све присутне је поздравио игуман манастира Житомислић о. Данило и подсјетио на свијетле примјере вјерних жена из хришћанске традиције које су као сљедбенице јеванђељског живота, мира и љубави, свијет чиниле бољим, а што се од данашњих вјерница исто очекује.

Тродневно дружење, кроз разговор о актуелним темама, у занимљивим дискусијама и приједлозима за конкретне пројекте сарадње је протекло у пријатној атмосфери, прије свега захваљујући одличној организацији и труду стручног савјетника у Међурелигијском вијећу , госпође Оливере Јовановић.

У раду конференције су учествовале жене муслиманске, православне, римокатоличке и јеврејске конфесије из Стоца, Мостара, Јабланице, Љубушког, Невесиња, Берковића и Требиња.

Потпредсједник ФБиХ у посјети ЦО Чапљина

Потпредсједник ФБиХ г. Светозар Пударић је након Посушјa, а у склопу дводневне посјете Херцеговини, посјетио и Чапљину где се састао са парохом чапљинским Бором Данилом. Заједнички су обишли православну цркву. Парох чапљински упознао је Потпредсједника о потреби завршетка радова на цркви и неопходној финансијској подршци како би се радови привели крају. Пударић је овом приликом обећао да ће у мери у којој је то могуће и даље помагати обнову чапљинске цркве.