Monthly Archives: мај 2013

Литургијски прослављен Свети Вукашин у Клепцима

У сриједу 29. маја 2013. године на Светог Вукашина служена је Света Литургија у родним му Клепцима. Свету Литургију је служио протојереј-ставрофор Вељко Ковач- парох прве гатачке парохије, уз саслужење јереја Бориса Чоловића-пароха метковачког, и јереја Данила Бора-пароха чапљинског. Литургијским сабрањем вјерни народ овог краја свједочи Светом Вукашину, пребиловачким и другим жртвама ове многострадалне парохије и свим новим мученицима српским, да је њихова мученичка смрт достојна светог спомена.

Обилазак војних свештеника у 4. пбр ОС БиХ

У уторак 28. маја 2013. године, настојатељ Канцеларије православног душебрижништва јереј Милорад Милинковић и главни свештеник ЗШ ОС БиХ јереј Митар Млађеновић обишли су војне свештенике у 4. пбр Чапљина, бригадног свештеника јереја Данила Бору и батаљонског свештеника 4. пбр. у Билећи јереја Синишу Шаренца.
Том приликом војни свештеници су упознали Настојатеља са кључним персоналом 4. пбр, као и активностима свога свештеничког рада, извођењу радова на храму Св.Василија Острошког у Билећи и предстојећем поклоничком путовању у манастир Хиландар.

Инфо – Канцеларија православног душебрижништва

Славске свечаности у Придворцима

Храм Светог Вукашина у Придворцима код Невесиња прославио је данас крсну славу. Свету литургију служио је јереј Мирослав Ратковић уз саслужење надлежног пароха Михаила Андрића и јереја Небојше Радића и Немање Лукете. Након литургије и свечане литије ломљен је славски колач са Савом Радићем који је био истински домаћин славе.

У пригодној здравици парох Мирослав Ратковић пожелио је окупљеним вјерницима да им Свети Вукашин увијек буде на помоћи.

– Пут овог мученика је пут правде, истине и љубави Божије – поручио је o. Ратковић.

Након наздрављања саборовање је настављено уз заједнички ручак и звуке народног мелоса. Свечаностима су присуствовали народни посланик Илија Таминџија, начелник општине Момчило Шиљеговић и предсједник општинског парламента Јован Васиљевић.

Црква у Придворцима, освјештана прије три године, први је храм у Српској православној цркви посвећен Светом Вукашину којем народ овог краја указује велико поштовање због његове мученичке смрти. Темељи цркве освјештани су 28. маја 2006.године.

На редовном засједању Светог архијерејског сабора Српске православне цркве 1998. године Вукашин је као исповиједник унијет у Именослов СПЦ.

Двадесет прва годишњица страдња Срба у Брадини код Коњица

Дана 25. 05. 2013.г. у селу Брадина код Коњица, поводом обиљежавања двадесет и прве годишњице од страдања Срба у овом селу од 25. до 27. маја 1992 године, служена је Света Литургија и парастос. Свету Литургију служио је Игуман Житомислићки Данило, уз саслужење Игумана Озренског Данила, Ректора Богословије у Фочи Архимандрита Лазара, протојереја-ставрофора Војислава Чаркића, јереја Милорада Милинковића – свештеника у Министарству одбране БиХ, јереја Младена Дробњака и јереја Милана Бужанина – пароха коњичког. На светој Литургији присутни су били: српски представници у свим нивоима власти у БиХ, Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, борачких удружења и удружења логораша Републике Српске, те велики број вјерног народа. Након Свете Литургије служен је парастос за пострадале житеље села Брадине , а након парастоса Игуман Данило пастирском бесједом обратио се вјерном народу. Уз несебичну помоћ војника Оружаних Снага БиХ из Касарне у Билећи, припремљена је трпеза љубави за све присутне вјернике и госте.

Света литургија у Томиславграду

У суботу 12./25. маја 2013. године, у Томиславграду, Свету литургију служили су парох ливањски презвитер Жељко Ђурица из Епархије бихаћко-петровачке, презвитер Небојша Радић, парох треће мостарске парохије Епархија захумско-херцеговачке и приморске, и вјерни народ обе епархије, из Томиславграда, Ливна и околине, међу којима су били присутни и римокатолички вјерници са својим свештеницима и редовницима.