Daily Archives: 7. јануара 2014.

Празник Рођења Христовог у Мостару

Вођени звијездом Празника Рођења Христовог, мноштво православних хришћана Мостара захумско-херцеговачког сабрало се у најљепшој пећини Суходолине, Старој цркви мостарској, радујући се Рођењу свих радости. Предвођени својим пастирима, путујући с мудрацима, кличући с анђелима, вјерни су се поклонили свом Цару, Свештенику и Пророку.

Евхаристијским сабрањем, које је почело у поноћ, началствовао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Григорије, уз саслужење свештенства и вјерног народа мостарског. У исто вријеме Свете литургије савршаване су и у Манастиру Житомислићу и Бијелом Пољу. Након причешћивања при храмовним Трпезама, Сабрање у Радости настављено је и уз трпезе парохијских и манастирских гостопримница и трпезарија.

Бесједа Еп. Григорија

Еп. Григорије – Бесједа на Божић 2014. у Мостару

Божић у Метковићу

На празник рођења Христовог – Божић у Метковићу је било заиста свечано. На Бадње вече у 23:30 налагани су бадњаци, а након тога служена је Св. Литургија. Мноштво народа дошло је да прослави овај радосни и велики празник. Литургији је присуствовао и нови градоначелник града Метковића г. Божо Петров, са својим сарадницима, а честитке су упутили бројни свештеници римокатоличке цркве из Метковића и околних мјеста. Послије Јеванђеља прочитана је посланица патријарха Иринеја. Прослава Божића настављена је у парохијском дому послужењем, након чега су вјерници отишли својим домовима да у кругу породице наставе са празновањем.

На Светог Архиђакона Стефана Света Литургија служена је у Глушцима.

Божић у Дубровнику

Божић је и ове године свечано прослављен у Дубровнику. У Саборној цркви Св.Благовјештења, на Бадње вече служено је празнично вечерње, а на Божић ујутро празнично јутрење и у наставку Божанствена Литургија. Служили су пароси дубровачки протојереји ставрофори Владан Перишић и Славко Зорица, уз учешће великог броја вјерног народа.

Литургија у цркви Св.Благовјештења служена је и другог и трећег дана Божића, а другог дана Божића Литургија је такођер служена и у цркви Успења Пресвете Богородице у граду Корчули.

Бадње вече и Божић у Гацку

Вечерњу службу на Бадње вече у старој цркви у Гацку је служио Епископ ЗХиП Г. Григорије, уз присуство великог броја вјерника. У наставку вечерње службе свечана литија са бадњацима је прошла кроз град до новог храма који је у изградњи. Након бесједе епископа и налагања бадњака вјерни народ је је имао прилику да први пут уђе у нови храм.

Поноћну Св. Литургију у старој цркви су служили свештеници Велимир Ковач и Данило Дангубић. Богослужењу је присуствовао велики број вјерника, који су послије Литургије наставили да заједнички прослављају празник у парохијском дому код цркве.