Monthly Archives: јун 2016

Промоција књиге „Историја Републике Српске“

На Видовдан у библиотеци „Свети Јустин Ћелијски“ у Требињу уприличена је промоција аутентичног научног рада насталог из сарадње 16 историчара и других научних радника у књизи Историја Републике Српске. Књига писана на српском и енглеском језику, која је тек три дана раније изашла из штампе, представљена је требињској јавности као плод четрнаестомјесечног активног рада и преко двије године саме припреме. О књизи је говорио један од аутора др Чедомир Антић који је заједно са професором Ненадом Кецмановићем одиста искрено научно, непретенциозно, српској и свјетској јавности представио историју Републике Српске. Коришћени су научни извори и званична документа како из српских, тако и из свих других извора, трудећи се да књига не буде обојена патриотизмом, већ реалним научним радом који ће вјерујемо у будућности бити прихваћен од свих добронамјерних, политиком неоптерећених научних кругова. Циљ самих аутора је да ова књига буде увод у стварање нових књига и историографије Републике Српске која ће свједочити истину о српском народу неоптерећену притисцима и утицајима недобронамјерника нашег народа.

Александар Илић

75. годишњица од страдања мостарских Срба током Другог свјетског рата

У недјељу прву по Духовима, 26. јуна 2016. године, служењем Свете литургије и помена обиљежена је 75. годишњица од страдања мостарских Срба током Другог свјетског рата. Свету литургију у Саборном храму Свете Тројице у Мостару, служи је високопреподобни архимандрит Данило, игуман Манастрира Житомислића, уз саслужење протопрезвитера ставрофора Момчила Пејчића и Радивоја Круља, и ђакона Нектарија Ђурића и Бранислава Рајковића, и народа Божијег. Током Литургије присутни народ, потомци и сродници пострадалих, цјеливали су мошти Светих Преподобних Мученика Житомислићких. Након помена, у Владичанском двору у Мостару, одржано је предавање „Жртва и страдање“ др Владана Бартуле и др Саше Шољевића.

Овим догађајем обиљежено је сјећање на 1675 пострадалих православних хришћана са подручја Мостара, од којих је 1200 убијено прије 75 година, 1941. године, међу којима су и свештеници Црквене општине мостарске и братство Манастира Житомислића. Управо 26. јуна 1941. године почела су масовна убиства Срба у Мостару од стране припадника усташа. Тог дана убијено је цијело монашко братство манастира Житомислић, а истог дана и петорица мостарских свештеника. Храм Свете Тројице у Мостару, који је у изградњи, биће и својеврсни споменик за све пострадале, чија ће имена бити исписана у припрати овог храма.

Бесједа игумана Данила

Видовдан у касарни „Билећки борци“

У касарни „Билећки борци“ Билећа 28.06.2016. године свечано је прослављена Крсна Слава Војске Републике Српске и 3. пјешадијског (Република Српска) пука Свети Мученик Кнез Српски Лазар – Видовдан.

У храму Светог Василија Острошког и Тврдошког Чудотворца у кругу касарне служена је Света Литургија, освећен и преломљен славски колач, а затим је за званице организован и славски ручак.

Свету Литургију је служио војни свештеник Александар Шмања, а, између осталих, су присуствовали представници борачких организација Републике Српске, пензионисани припадници Војске Републике Српске, начелник општине Билећа господин Миљан Алексић, начелник општине Невесиње господин Момчило Шиљеговић, посланик у народној скупштини Републике Српске господин Илија Таминџија, представници медија, угледни привредници са простора источне Херцеговине и многи други.

Присутнима се обратио командант 2. пјешадијског батаљона мајор Небојша Ивезић, који је у поздравном говору честитао Крсну Славу и нагласио важност чувања традиција у оквиру Оружаних Снага БиХ као и одличну сарадњу војника и старјешина који раде у касарни са народом Билеће и Херцеговине.

Видовдан у Билећи

Једно од најважнијих од низа дешавања у Билећи које се одржавају поводом Видовдана, је храмовна слава такозване „мале цркве“. Прослава је започела вечерњим богослужењем са петохљебницом уочи самог празника којим је началствовао јереј Александар Грчић уз учешће вјерног народа. Сутрадан, на сам дан празника Св.Литургију служио је протојереј ставрофор Небојша Коловић уз саслужење о. Александра Грчића. Вјерни народ узео је учешћа у светом богослужењу у великом броју. Послије трокраког опхода у литији око храма преломљен је славски колач, освећено жито и одржан помен свим упокојеним српским војницима и војсковођама од „Косова до данас“.

Требињски храм Свих Светих у изградњи прославио славу

У недељу 26.јуна на дан Сабора Свих Светих у требињском насељу Засад-обалина Литургијским Сабрањем је прослављена слава храма у изградњи. Ове године је Свету Литургију служио и народ поучио старешина Саборног храма о.Младен Жуловић, уз саслужење о.Мирослава Ратковића и надлежног пароха Николе Јанковића. Посебну радост су чинила деца која су после Свете Литургије испод старог бадема имала своје послужење и дружење, а добри домаћини су припремили и богату трпезу љубави за све присутне. Изградња овог храма започета 2004. се трудом вредних парохијана сваке године приближава свом грађевинском завршетку, а кроз ова славска и литургијска сабрања добија своју пуноћу и смисао као жива парохијска заједница.