Monthly Archives: јануар 2019

Радови на цркви Свете Варваре у Петровом пољу

На храму Свете Варваре у Петровом пољу код Требиња настављени су радови. Тренутно  трају радови на изградњи тријема, а потом ће услиједити радови везани са кровом на храму. Овим путем се захваљујемо свима који су помогли наставак градње храма.

јереј Душко Шаровић

Свети Сава у Метковићу

Дјеца и вјерници Метковске парохије окупили су се у недељу 27.01.2018. на Свету Литургију да прославе нашег првог Архиепископа Светог  Саву.  Након свете Литургије коју је служио парох Метковски Борис Чоловић, преломљен је славски колач. Дуго година, или већ традиционално, дјеца својим гласовима пјевају и рецитују у част Св. Саве. Тако су и ове године дјеца сабрана у храму узносила химну и пјесме нашем светитељу Сави. Након рецитовања дјеци су подијељени пригодни дарови. Ове године кума славе била је Ксенија Арнаут. 

Савиндан у Билећи

Празник Светитеља Саве је у Билећи и ове године свечано прослављен у низу догађаја посвећених Светом Сави. Свету архијерејску Литургију служио је Преосвештени Владика Захумско – херцеговачки и приморски Димитрије уз саслужење епархијског свештенства. Бесједом  се вјерном народу обратио  протојереј – ставрофор Борис Бандука.  Послије Литургије пошло се у литију улицама града и пререзан је славски колач. Након тога је уприличено народно весеље уз послужење у саборишту парохијског дома. Прослава је завршена истог дана свечаном академијом у Дому културе.

Кратко обраћање и здравица владике Димитрија послије свечане литије

Срећан празник! Срећна слава свима. Нека дође благослов Господњи на све вас, на овај град и на све вас који живите у њему. Нека дође на вас благослов Светога Саве, који је заправо један исти благослов Христов. Он је све оставио и отишао за Христом. Ми често чујемо то како је оставио дворе, наглашавамо оно што је оставио, али заправо радосна вијест  јесте у ономе шта је нашао,  да је имао шта да нађе. Нашао је многоцјени бисер… нашао је Христа, нашао је Цркву, нашао је Јеванђеље, нашао је Врлину, нашао је љубав према Богу и према ближњима. И то нам је оставио.

Човјек не може тек тако да се испразни од зла и да остави зло, него истовремено мора да чини добро. Тако да и ми то знамо, да тако чинимо у нашем животу. Кад год се одлучујемо на неку промјену у нашем животу, ми морамо нашу чежњу за другим испунити. Та чежња је увијек чежња за Богом и за ближњим. Ми смо тако устројени. Бог је тако хтио да нас устроји. Човјека – највеће биће које је створио и које је предодређено за спасење, које је призвано на спасење. Међутим, иако смо најсавршеније Божије створење ми нисмо створени аутономни, пошто нам, дакле, треба други. Тако нас је Бог устројио да би били бића љубави, да би били налик Њему, да би били бића која чезну за спасењем својим и за спасењем својих ближњих.  Такав је био наш Свети отац Сава. 

Много шта је он урадио. Много шта је започео у српском народу. Био је први законодавац. Био је први просветар. Прве болнице је отворио. Све вриједно,  што може да нам на ум падне, он је започео.  Зато што његово раније знање, његови дарови, пошто је отишао у манастир нису се изгубили, него су се умногостручили, те их је он предао нама. Тако нам је он зачетник вјере, али зачетник и просвјете. Данас празнују наше школе и наша дјеца. Зачетник болница и лијечења. Законодавац наш први.  Једноставно он је био почетак нашег истинског живота. Почетак пута у Живот Вјечни.

Нека сте благословени, нек је срећан празник и слава још једном. Живјели! Христос воскресе!

 

У Мостару одржана Светосавка академија

У Владичанском двору у Мостару одржана је Светосавска академија на којој је бесједу одржао игуман манастира Житомислић Данило Павловић који је о Светом Сави говорио као светитељу.

У надахнутој бесједи игуман Павловић синоћ је рекао да је Сава прихвативши позив на светост проводи свој монаши живот на Атосу у аскези, одрицању, посту и молитви.

Он је додао да је светост цијеложивотна преданост, одвојености за службу господству Исуса Христа, те да светост није попис, већ начин живота. – “Светост значи живјети и стремити ка Богу“.

“Зато Светог Саву убрзо виђамо и као организатора, онога који има визију. Он доводи остарјелог оца у манастир, са њим, односно његовим новцем зида Хиландар којим се и данас поносимо. Његова Светост подразумијева и то да напушта Свету Гору, долази у отаџбину. Његова истинска светост подразумијева да дипломатски дјелује, путује од Запада до Истока, од Папе до патријараха, да мири завађену браћу а мирити Србе до данас је неизџив и крвав посао. Његова Светост подразумијева и то да је у једном тренутку схватио како је од великог значаја а у циљу чврстог јединства са Васељенском Црквом да ми добијемо аутокефалност“, казао је игуман.

Нагласио је да се Свети Сава упустио у можда најтежи пројекат. “Посјетивши Рим и добивши један вид сагласности, а потом избјеглог патријарха у Никеји, извојевао је аутокефалност, али не заборавите не без мука. Био је прогањан, осуђиван чак и анатемисан“, навео је игуман Данило.

Подсјетио је у бесједи да су се Светом Сави ругали да није епископ, ругали су му се да није довољно монах, да није ништа ново ни другачије од осталих светих људи, али да је Сава  то подносио и могао јер је имао истинску Светост.

“Светост је религија каквој нема премца. То је однос с Богом – савезни однос, да буде јасно – који се очитује по милости у вјери и пракси у сваком подручју наших живота“, поручио је игуман у бесједи.

У програму Светосавске академије учествовали су ученици који похађају православну вјеронауку из Мостара и Чапљине који су припремили изузетно богат програм уз помоћ вјероучитеља, те ученици Основне музичке школе „Свети Роман Мелод“ из Невесиња, пјевачка група Српског просвјетног и културног друштва /СПКД/ „Гусле“ из Мостара, те етно-група „Свети Димитрије“ из Невесиња.

Дворана Владичанског двора била је испуњена до посљедњег мјеста, а академији су уз родитеље и бројне госте присуствовали и свештеници из Мостара, те конзул Србије у Мостару Марија Бакоч.

Академију, која се традиционално одржава у Мостару од 2009. године, организовала је Епархија захумско-херцеговачка и приморска и СПКД „Просвјета“ – Градски одбор Мостар, а први пут у овом граду одржана је давне 1883. године када је организовао чувени српски пјесник Алекса Шантић.

Извор: topportal.info

Прослава Светог Саве у манастиру Дужи

И данас, у манастиру Дужи, након радосних празника и дивних богослужења током читавог јануара, служила се Литургија поводом славе Светог Саве, коју је предводио о. Немања Дражић уз саслуживање о. Петра Плавшића. Бројни вјерници, а понајвише дјеца, су се сабрали око својих свештеника да заједно прославе своју школску славу. Након Литургије, химном ,,Светом Сави“ дјеца су почела светосавски програм, рецитујући пјесме посвећене своме учитељу Светом Сави. По традиционалном обичају манастира Дужи, свештеници о. Немања и о. Петар дјеци су подијелили светосавске поклон пакетиће.