Daily Archives: 27. јануара 2019.

Бесједа о. Владана Перишића, Jн 10, 9-16 (Св. Сава)

Савиндан у Дубровнику

У 35. недјељу по Духовима, када наша Црква прославља спомен на Св. Саву првог српског Архиепископа, у храму Благовјештења Пресвете Богородице у Дубровнику служена је Света литургија, на којој је учешће узео велики број вјерника.
Након прочитаног Светог јеванђеља, сабраном народу се бесједом обратио старјешина овог храма о. Владан Перишић. 
Послије Св. Литургије освећен је славски колач и подјељени су пакетићи дјеци. 

Бесједа о. Владана Перишића

Савиндан у Клепцима

У Недељу, 27. јануара у чапљинском селу Клепци, прослављена је ђачка слава, први српски архиепископ Свети Сава. У литургијском слављу учествовали су сви ђаци који похађају наставу вјеронауке у овој општини, њихови родитељи и остали парохијани. Најмлађи су са својим свештеником преломили славски колач, након чега су услиједиле традиционалне рецитације и пригодно даривање пакетићима, а на крају и заједничко пјевање светосавске химне.

 

Савиндан у Требињу

Празник Светог Саве је ове године свечано прослављен у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу. Литургијом је началствовао јереј Милош Ловрић, уз саслужење свештенства Саборног храма. Светој чаши причешћа приступило је мноштво народа, а нарочито дјеце. Рецитацијама о Светом Сави најмлађи су након Свете Литургије још једном посвједочили да је највећа похвала Бога и угодника божијег из уста мале дјеце, за шта су као што и приличи, били даривани пригодним пакетићима. 

Ломљењем славског колача и пригодним културно-умјетничким програмом под називом „Завјет Светом Сави“ требињске школе обиљежиле су крсну славу – Светог Саву. Домаћин прославе је била Музичка школа.
Протојереј ставрофор Никола Јанковић истакао је да свако наше дјело треба да буде осољено љубављу јер је то Свети Сава показао.
„Свако дјело је осолио према Богу и ближњима. Дај Боже да ваш рад и труд буде осољен љубављу и стручношћу у раду са дјецом“, казао је отац Јанковић.
Директора Музичке школе Душанке Бабић истакла је да су са задовољсвом и радошћу припремали програм.
„У програму је учествовало 70 ученика, а ученици и сви присутни на пиредби могли су на основу рецитација и глуме могли да виде ко је био Свети Сава“, казала је Бабић.
У програму су учествовали ученици основне и средње Музичке школе. Почело је са „Химном Светом Сави“ коју су извели хорови основне и средње Музичке школе, уз пратњу гудачког оркестра.

 

Светосавска академија у Требињу

Светосавске свечаности у Требињу вечерас су почеле свечаном академијом у позоришној сали Културног центра, у славу највећег српског светитеља и просвјетитеља, и уз богат културно-умјетнички програм.

Заслужним просвјетним радницима додијељене су светосавске награде, чиме је одата пажња и поштовање према онима који су свој радни вијек провели у образовању и на пут извели велики број наших суграђана.

Награде је уручио замјеник градоначелника Мирко Ћурић и то – постхумно доктору техничких наука Јовану Дутини – супрузи Гордани, постхумно професору и директору Гимназије „Јован Дучић“ Миленку Милинићу – братићу Милану, професору и директору Центра средњих школа Ристу Шигуду, професору математике и физике у Средњој техничкој школи Милошу Kажовићу и наставнику солфеђа и клавира и директору Основне музичке школе Стојанки Гудељ.

Замјеник градоначелника Мирко Ћурић је истакао да је Свети Сава заслужан за православље, које је кроз вијекове остало најсигурнија лука српског народа, трајно пробјежиште и инспирација како да сазријевамо и растемо као народ и да достојни свог имена будемо међу другим народима.

„Прошла је још једна година у којој сте, сједећи у клупама, отварали прозоре и врата нових спознаја и нових знања, али сте, надам се, у међувремену, и научили доста тога о себи и о свима онима који вас окружују и ваш живот чине непоновљивим, лијепим и драгоцјеним.  Свети Сава нас је давно научио да је узалудно ширити крила, ако се не подигнемо у духу. Не можемо узлетјети и нигдје долетјети ако нам је душа празна, поготово не ако је испуњена тамом, дилемом или погрешним одговором. Свети Сава нас је научио, како да своје мисли окренемо Богу, а нашу душу испунимо милосрђем и љубављу. Само на изглед тај наук је једноставан, и не тражи велики напор. Тачно је, не тражи много зноја, али, ако се не усредсредимо у оно што је за наш дух и наш живот најбитније, изгубићемо вријеме и испасти из тока који је започео да гргољи и тече и прије Светога Саве, али ону праву хиландарску матицу, добио је тек, кад је отац наше писмености и наше књиге показао она древна слова, којим се, као бескрајним стубиштем, уздижемо и ка Оцу нашем небеском и ка вјечности“, казао је Ћурић.

Говорећи о великом јубилеју – осам вијекова од оснивања Епархије захумско-херцеговачке и приморске, Ћурић је нагласио да ће град Требиње дати пуну подршку његовом обиљежавању.

“ Ове године навршава се осам вијекова постојања Захумско-херцеговачке и приморске епархије. Заједнички ћемо овај велики јубилеј обиљежити. Надам се да ћемо то учинити како доликује, достојанствено али и креативно, размишљајући о томе шта су нам та годишта и ти вијекови донијели и шта је оно чега се морамо држати као аманета. Оснивањем Захумско-херцеговачке епархије, учвршћено је православље на нашем подручју, и показаће се да је та чињеница била судбинска и за цијелу историју нашег народа западно од Дрине. Ојачавши темеље цркве Свети Сава је ојачао и снагу свог народа у својој дједовини.  И у свих тих осам, поменутих, вијекова ништа се није промијенило. Правосљавље је остало наша најсигурнија лука, наше трајно прибјежиште, али и трајна инспирација, како да сазријевамо и растемо као народ и како да, достојни свог имена, будемо међу другим народима.  Данас нам је то посебно важно, јер смо и даље под једним духовним кровом, мада нас државне границе тјерају да поново постављамо питање свенационалног јединства и нашег заједничког интереса, у времену када је и државни суверенитет и народна самосвијест, постао упитан и у случају већих држава и бројнијих нација. Све су то тешки упитници, али Свети Сава нам је подарио одговоре који надилазе вријеме. Кроз духовне поуке и духовне текстове, писане његовом руком, просијани су одговори који су данас сваком схватљиви, ником нису далеко, нити су иком недокучиви. Наравно, ми знамо да ћемо најбоље одговорити на сваку силу и насиље, ако их прозремо, осмотримо и ако им се одупремо као хришћани. Дакле, никад не оштрицом сабље, никад не снагом зла, него оном светосавском љубављу према Богу и свакој његовој творевини. У тој љубави нема ни једног питања, али су ту зато сви одговори. Уз ону мисао, која, вјерујем, овдје ником није туђа, вама драги ученици, желим, још једном, успјешну школску годину, а свима вама, које је Свети Сава на свој Дан, под овим кровом сабрао, да, колико свако може и гдје год може, помогне школе и жар просвјете баци на свако мјесто, гдје се јави тама“,  навео је Ћурић.

Протојереј ставрофор Никола Јанковић је у пригодној бесједи истакао да за Светог Саву црква постоји само ради једног циља – остварење трајног и неразоривог јединства, створене и нестворене природе, побједе васкрслог Господа Исуса Христа, али и свих нас у њему кроз коначан тријумф живота над смрћу.

„Све је код њега било утемељено на апостолском-светоотачком предању, на живом литургијском Христу. Гледајући проблеме који угрожавају црквено јединство, видимо да је Савино тражење и добијање архиепископског достојанства за нашу цркву било управо пут чувања јединства свете цркве Христове“, навео је Јанковић.

Он је подсјетио да су од првог хумског епископа жичке аутокефалне архиепископије Илариона па до данашњег епископа Димитрија у овој епархији служила 72 епископа – од Стона и Јадрана, преко Мостара и Житомослића до Требиња и Тврдоша.

„Од 1219. године, историја ове земље и њених људи је у знаку крста, страдања и васкрсења“, навео је Јанковић, додајући да је, иако је Свети Сава живио у 12. вијеку, највише пострадао у 20. вијеку, када су његову икону у школама замијениле фотографије Јосипа Броза Тита.

Јанковић је рекао да је баш зато данас Свети Сава већи него икад прије – савременик и сапатник свих нараштаја, прешавши пут од врачарске ломаче до гасних комора, преко јама и стратишта до масовних гробница.

„Свети Сава је нашем народу дао најпоузданију вриједносну оријентацију – око Христове искупитељске цркве, црквеног олтара, одакле исходи суштина светосавља и срж православне вјере. То даје хришћански карактер нашој историји“, рекао је Јанковић.

У оквиру свечане академије приређен је богат културно-умјетнички програм.

Организатори Светосавске академије су град Требиње и Црквена општина Требиње.

Светосавске свечаности биће настављене сутра од 11:30 часова, ломљењем славског колача и пригодним културно-умјетничким програмом требињске школе обиљежиће своју крсну славу, а домаћин овогодишње прославе Музичка школа Требиње.

Извор: Радио Требиње