Monthly Archives: јул 2019

Заветна слава села Грмљани

Село Грмаљани у Поповом Пољу данас 30. јула прославило је своју заветну славу Свету Великомученицу Марину (Огњену Марију). Свету Литургију служио је отац Василије, игуман манастира Завала уз саслужење јеромонаха Марка, сабрата манастира Завала и надлежног пароха јереја Милоша Ловрића.

Након Свете Литургије за верни народ уприличена је Трпеза љубави у парохијском дому.

Света Архијерејска Литургија на Вучјем Долу

У понедјељак, 29. јула, на Вучјем Долу у храму Светог Атиногена, Свету Архијерејску Литургију служио  је епископ Будимљанско-никшићки Јоаникије уз саслужење свештенства поменуте епархије и свештенства братске епархије Захумско-херцеговачке и приморске. Мноштво народа, а нарочито дјеце, је узело молитвено учешће у Светој Литургији.
Домаћини су за све госте припремили трпезу љубави уз богат културни програм у наставку.

више на: http://www.eparhija.me/jul-2019-arhijerejska-liturgija-na-vucjem-dolu

Освећење Саборног храма у Чапљини

У недељу, 28. јула у Чапљини освећен је Саборни храм Вазнесења Господњег. Чин Великог освећења обавили су Епископ Захумско – херцеговачки и приморски Димитрије и Епископ Диселдорфски и све Немачке Григорије уз саслужење свештенства епархије и верног народа. Саборни храм саграђен је давне 1911. године за време епископа захумског Петра. У претходном рату био је девастиран и запаљен , а обнова је почела 2007. године. Обнову храма помогле су институције Владе РС, градоначелник Чапљине, те многобројни донатори и приложници. Након Литургије уприличена је Трпеза љубави за све присутне у порти храма.

Румунски Митрополит Андреј из Клужа у посјети цркви светог Благовјештења у Дубровнику

У недељу 28. јула 2019. у Храму Св Благовјештења у Дубровнику служена је Архијерејска Литургија у присуству великог броја вјерника. Литургијом је, по благослов Епископа Захумско-херцеговачког Димитрија, началствовао Митрополит Андреј из Клужа-Напока уз саслужење свештеника из Дубровника и гостију из Румуније.
Након прочитаног Јеванђеља Митрополит се сабраном народу обратио бесједом у којој је истакао да је за нас хришћане љубав према ближњима али и према непријатељима исто тако, једна од најбитних врлина.
На крају службе гости су се захвалили домаћинима на указаној братској љубави да заједно служимо у овом дивном храму и дивном граду.
У знак захвалности Митрополит Андреј је православну заједницу у Дубровнику даривао иконом Св. Три Јерарха.

Света Литургија у Слипчићима код Мостара

И ове године у последњу недељу мјесеца јула су се окупили потомци мјештана села Слипчићи код Мостара да Светом Литургијом и трпезом љубави одрже успомену на своје претке. Велики број потомака са својим гостима су и ове године припремили трпезу уз помоћ и оних који нису успјели доћи ове године, да заједно са нама саучествују у Служби и дружењу. У току ручка се свима обратио надахнутим говором г. Ведран Шкоро и захвалио свима који су помогли у организацији, а посебно се осврнуо да нам је много битније лично присуство свих како би јеванђелски у заједници чували успомену на своје претке. Такође је договорено да се у наредном периоду изгради чврст објекат у гробљу који би нам олакшао служење Литургије.
У нади да ће нас сваке године бити више дружење уз звуке хармонике се наставило до после подневних сати.