Monthly Archives: септембар 2019

Слава Цркве Светог Пророка Захарија и праведне Јелисавете у Јабланици

У недјељу 15.09.2019.г. поводом Храмовне славе служена је Света Литургија у  Храму  Св. Пророка Захарија и праведне Јелисавете. Свету  литургију служио јe јереј Mилан Унковић парох из Лас Вегаса уз саслужење пароха паљанског јереја Дејан Бакмаза и домаћина пароха коњичког протојереја-ставрофора  Милана Бужанина. Након прочитаног Јеванђеља присутном народу обратио се отац Милан Унковић пастирском бесједом. Осим великог броја вјерника, који су дошли са готово свих страна расејања, присутни су били и Главни имам јабланички Екрем еф. Хоџић, богослов Католичког богословског факултета Томислав Рајић, начелник Општине Јабланица Салем Дедић као и представници јавних установа из Јабланице.

Цркву Св.Пророка Захарија и Праведне Јелисавете саградио је ктитор Славко Ристић-Грга уз помоћ општине Јабланица, Владе ХНК/ХНЖ, Удружења Срба из Коњица и њихових потомака у дијаспори, Удружења коњичана Републике Српске, честитог братства Манигода, породице Јелачић као и бројних других приложника.

Након свете литургије парох Милан Бужанин се укратко захвалио свим присутним вјерницима, гостима и донаторима , те позвао све присутне на чашу разговора уз припремљено послужење у порти храма.

Слава певничког хора Саборног храма у Требињу

У недељу 13-ту по Духовима, када наша Света Црква празнује Сабор Српских светитеља, певнички хор нашег Саборног храма у Требињу, прославио је своју молитвену заштитницу Свету Анастасију, мајку светог оца Саве. Сабрани око Христа Господа и Светих из рода нашега, учествовали смо у Трпези Господњој, приневши песму као уздарје на највећи Дар који нам Господ на литургији даје. Радост деце за певницом и пажња са којом су учествовали у литургији, сведочили су и данас, да Господ из уста деце и одојчади чини себи хвалу (Пс.8,3). Радост празника и сусрета продужена је за трпезом љубави уз песму и дружење.

Кординатор хорова Саборног храма у Требињу
парох Никола Јанковић

Епископ Димитрије служио Свету Литургију у Автовцу

У Недјељу 15.9.2019. године, у храму Св. Василија Тврдошког и Острошког у Автовцу, служена је Света Архијерејска Литургија. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ Захумско- Херцеговачки и Приморски Димитрије уз саслужење свештенства Епархије ЗХиП. Након прочитаног јеванђеља вјерном народу пригодном бесједом обратио се ђакон Бранислав Рајковић:

У чин чтеца рукопроизведен је др Огњен Милинковић, специјалиста ортопедије и трауматологије у Фочи, који ће помагати као и до сада приликом богослужења у Автовцу. У току Литургије служен је молебан за почетак нове школске године и освештана су звона која су даровали г. Вукота Говедарица из села Михољаче, г. Мићко Братић из Хоџића и г. Раде Старовић из Самобора. Након службе формирана је свечана литија према новообновљеној О.Ш. Свети Сава у Автовцу, коју је Епископ Димитрије уз присуство великог броја вјерника и дјеце освештао, благословио дјечицу и пожелио им срећан и благословен почетак нове школске године. Директор О.Ш. Свети Сава у Автовцу г. Никола Миликовић захвалио се Епископу Димитрију у име учитеља, наставника и дјечице и у знак захвалности даровао му икону Св. Василија Тврдошког и Острошког.

Обраћање Еп. Димитрија

Обраћање г. Николе Миликовића

Почетак обнове цркве Ваведења Пресвете Богородице на Мандиној Градини

С благословом његовог преосвештенства Епископа ЗХиП господина Димитрија парох мостарски и опслужитељ парохије дувањске отац Радивоје Круљ благословио је темеље цркве Ваведења Пресвете Богородице на Мандиној Градини, код села Рашћана у парохији дувањској.
Благослову почетка обнове присуствовали су гвардијан фрањевачког самостана Св.Ћирила и Методија у Томиславграду фра Сретан Ћурчић, представници општине Томиславград, археолози на челу са професором Стипаном Дилбером, чланови црквено-општинског одбора ЦО Дувно и представници извођача радова Невистић доо из Томиславграда.
Отац Радивоје се захвалио свима а посебно фра Сретану на показаној братској хришћанској љубави и подршци обнови.

чтец Милош Јањић

Света Арх. литургија и помен старцу Симеону у манастиру Добрићево

Дана, 14. септембра, на празник Преподобног Симеона Столпника и на Црквену Нову годину, у манастиру Добрићеву служена је заупокојена Литургија за оца Симеона (Биберџића), дугогодишњег игумана овог манастира.
Свету Архијерејску Литургију служио је умировљени Епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Атанасије, уз саслужење свештенства из наше и других епархија, као и уз молитвено учешће бројног народа. После Свете Литургије, на гробу оца Симеона, одслужен је помен за покој његове душе, након чега је за све присутне уприличена трпеза – „утјешеније“.