Daily Archives: 19. јануара 2020.

Бог се јави! Ваистину се јави!

На празник Богојављења, у мостарској старој цркви служио је његово преосвештенство владика Димитрије. Уз владику Димитрија, саслуживали су отац Радивоје Круљ, те ђакон Бранислав Рајковић, који је и бесједио након прочитаног Јеванђеља. Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника који су се причестили Светим тајнама. Након заамвоне молитве, обављено је велико освећење воде. Као и сваке недјеље, у гостопримници је припремљена скромна трпеза љубави.

Бесједа ђакона Бранислава Рајковића

Богојављење у Требињу

Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму у Требињу, на Богојављење, служио је умировљени епископ ЗХиП Г. Атанасије уз саслужење свештенства, ђаконства Саборног храма и вјерног народа. Празничну Богојављенску радост увеличало  је крштење и миропомазање слуге Божијег Константина.

Послије прочитаног Светог Јеванђеља, владика Атанасије се обратио вjеpнима бесједом. Након Светог Причешћа уприличена је свечана Литија кроз град. Послије освећења ријеке Требишњице запливало је више од 70 пливача, а ове године први до Часног Крста, кojeг je у oсвeштaну риjeку Tрeбишњицу спустиo епископ Атанасије, допливао је шеснаестогодишњи Вељко Јовановић који је по традицију награђен златником. За све пливаче у епархијском дому је уприличен свечани ручак.

Бог се јави – Ваистину се јави!

Чтец Милош Бјелица

Више од 70 учесника на богојављенском пливању у Требињу

РАДИО ТРЕБИЊЕ: У Требињу је данас прослављено Богојављење – светом архијерејском литургијом, освећењем воде ријеке Требишњице и традиционалним пливањем за Часни крст, у којем је ове године учествовало – више од 70 пливача.

Први до Часног крста допливао је шеснаестогодишњи Вељко Јовановић, који је по традицији награђен златником.

„Трећи пут да пливам а први пут да долазим до Часног крста. Осјећај је диван и не могу га описати ријечима. Могу само да кажем да ми доста значи и да ми је од свих медаља које сам могао да освојим у пливању – ова свакако најважнија“, истиче Вељко.

Најмлађи међу пливачима био је једанаестогодишњи Срђан Куртовић, који је данас, како каже, испунио своју жељу – да заплива за Часни крст.

„Добар је осјећај. Било је хладно на почетку, али већ на полoвини ријеке било ми је топло“, каже Срђан.

Нису пливали само Требињци, а међу најодважнијим било је и дама. За Лауренс Милинић – која је, како каже, једном половином Францускиња, по занимању физиотерапеут данас са пребивалиштем у Невесињу – ово је било посве ново искуство.

„Пуно ми значи што сам овдје. Уживала сам. Било је хладно, али не превише. Ја сам пола Францускиња пола одавде.  Дошла сам овамо и сада живим у Невесињу. Све ми се овамо свиђа. Све је заиста лијепо“, истиче она.

Богојављенском пливању за Часни крст, од Старог града до платоа испред хотела „Леотар“, претходила је света архијерејска литургија, коју је у саборном храму Светог Преображења Господњег служио умировљени епископ захумско-херцеговачки и приморски Атанасије, са свештенством и монаштвом епархије.

Након литургије, од саборног храма улицама града прошла је литија до ријеке Требишњице, гдје је, између два моста, обављено водоосвештање, са полагањем Часног крста у воду.

Организатор традиционалног пливања је Црквена општина Требиње.

Богојављење у Чапљини

У суботу на Крстовдан, 18. јануара 2020. године, служена је света Литургија у храму Христовог вазнесења у Чапљини. Обављен је и чин великог освећења воде, која је подијељена вјерницима. На Богојављење, након празничне Литургије у храму Христовог васкрсења у Пребиловцима, вјерни народ се сабрао на језеру Шкрка у Хутовом блату, гдје је одржано освећење воде и традиционално пливање за Часни крст. Од петорице најхрабријих пливача први је до крста стигао Небојша Домазет, којем је уручен пригодан поклон црквене општине и Клепчанке Драгане Врцељ.

Крстовдан и Богојављене у Манастиру Тврдош

Празници Крстовдан и Богојављење свечано су прослављени у Манастиру Тврдош. Свете литургије служили су Игуман Сава и јеромонах Порфирије са манастирским братством. На Богојављење након причешћа вјерних услиједила је свечана литија и велико водоосвећење на ријеци Требишњици.