Monthly Archives: јун 2020

Владика Димитрије посјетио ђакона којег црногорска полиција четири дана држи на граничном прелазу

Епископ захумско-херцеговачки Димитрије посјетио је данас на граничном прелазу Илино брдо ђакона Константина Дојића који је са својим малољетним сином већ четврти дан заробљен на овом граничном прелазу, гдје чека да му буде одобрен улазак у Црну Гору.

Ђакон Константин већ осам година, врши свештеничку службу при Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, а иначе је канадски држављанин.

Породица ђакона Дојића пролази кроз веома потресну и драматичну ситуацију јер припадници црногорске полиције, на непримјерен и груб начин, ђакона Константина и његовог малољетног сина који је и даље са њим на граници, држе раздвојене од ђаконове супруге и друго двоје дјеце. Црногорска полиција није, чак, дозволила да ђакон Дојић потпише пуномоћје адвоката, покушавајући на све начине да му онемогуће улазак у Црну Гору, у Никшић, гдје живи и службује, осам година.

Владика Димитрије оцјенио је да је овакво понашање припадника црногорске полиције према ђакону Константину и његовој породици крајње непримјерено и нечовјечно и надлежним установама упутио апел на разумијевање, толеранцију, братску љубав и хришћанску одговорност према својим ближњима.

Видовдан у Мостару : Ученици „Просвјетине школе“ добили дипломе

Српско просвјетно и културно друштво “Просвјета“ Градски одбор Мостар данас је симболичном подјелом диплома ученицима Просвјетине школе српског језика, историје и културе обиљежило успјешан завршетак наставе и позвало сву српску дјецу са подручја Мостара да се прикључе Просвјетиној школи.
 
Додјела диплома организована је у порти Старе цркви у Мостару након литургије и помена поводом Видовдана. На пригодном дружењу професор историје Вук Бачановић одржао је дјеци предавање о данашњем празнику – Видовдану кроз вјерски и историјски контекст.
 
Руководилац Просвјетине школе српског језика, историје и културе Душко Којић казао је да је пандемија вируса корона пореметила планове да се успјешна година заврши екскурзијом, али да ће све то бити надокнађено.
 
Којић је навео да Просвјетину школу похађа око седамтесеторо српске дјеце са подручја Мостара који немају могућност да наставу похађају на српском језику у Херцеговачко-неретванском кантону, те да на овај начин кроз допунску наставу стичу потребна знања и друже се.
 
“СПКД “Просвјета“ Градски одбор Мостар настоји да кроз допунску наставу омогући да српска дјеца уче свој језик, историју и културу. Просвјетина школа одржава се за три групе: млађе основце, старије основце и средњошколце“, казао је Којић.
 
Он је додао да се у оквиру Просвјетине школе организују и предавање са познатим и успјешним личностима из свијета умјетности, спорта, духовности.
 
Којић је изразио наду да ће од јесени просторије за наставу бити опремљене и условне, те позвао сву српску дјецу да се прикључе.
 
Наставница српског језика у Просвјетиној школи Мила Тројановић Гашић истиче да Просвјетина школа јако вриједан пројекат за српску дјецу у Мостару.
 
“Страшно је да у Мостару нема простора за српски језик у школама. Дјеца су дивна. С њима треба доста радити, али они могу јако много. Ако наставе да долазе, макар и овако, на допунску наставу, има наде“
 
Ученица Теа Домазет носи најпозитивнија искуства из Просвјетине школе коју похађа неколико година. “Научила сам много ствари о српској књижевности и историји, али и о црквеном пјевању. Могу казати да је овај пројекат јако користан за све полазнике“, каже Теа.
 
Дипломе за своју дјецу данас је узео и Велибор Иванишевић који каже да је Просвјетина школа јако корисна српској дјеци, да је добра надопуна знања, али да је потребно почети се борити за српски језик у званичном наставном плану и програму у ХНК. “У Србији на примјер Мађари као национална мањима имају право похађати наставу на свом језику, а наша дјеца у Мостару немају то право“, напомиње Иванишевић. Просвјетину школу српског језика, историје и културе у Мостару већ пет година организује СПКД “Просвјета“ Градски одбор Мостар у партнерству са Српском православном црквом, а настава се изводи у просторијама Владичанског двора у Мостару.
[Not a valid template]

Помен палим борцима у Биограду

На велики православни празник Видовдан, у храму Успенија Пресвете Богородице у Биограду, служен је парастос за све пострадале војсковође, војнике и за оне који су мученички скончали бранећи своје 
Светиње и своја дуговјековна огњишта.

Испред овога храма, 1874. год. тадашњи главари предвођени свештеником Петром Радовићем донијели су одлуку да се, када се за то стекну неопходни услови, подигне чувени херцеговачки устанак, познатији као Невесињска пушка. Помен је служио невесињски парох јереј Славко Лаловић, а вијенац код споменика палим борцима Биоградске парохије положили су представници Борачке организације из Невесиња.

 

Видовдан у Габели

У недељу, 28. јуна, у Габели служена је Света Литургија и помен за пострадале Србе у Другом свјетском рату. Велики број Срба из Чапљине и Метковића, од чега из саме Габеле сто тридесет и осам мушкараца и двије жене, у року од неколико дана пред Видовдан 1941. године, усташе су одвеле и бациле у јаму Опузен под Тополама. Они су 1946. године пренесени из јаме у гробницу поред храма Успења Пресвете Богородице у Габели, на којој је послије службе одржан парастос. Свету Литургију и помен служио је парох чапљински јереј Марко Гојачић, a уз присуство потомака пострадалих, који се сваке године сабирају да обиљеже годишњицу страдања својих најмилијих.

[Not a valid template]

 

Свечано прослављен Видовдан – Литургија у манастиру Грачаници и Парастос косовским јунацима на Газиместану

Видовдан је данас свечано прослављен у манастиру Грачаница. Св. архијерејску Литургију служио је умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије уз саслужење свештенства Епархије. 

више : http://www.eparhija-prizren.com/sr/vesti/svecano-proslavljen-vidovdan-liturgija-u-manastiru-gracanici-i-parastos-kosovskim-junacima