Daily Archives: 9. августа 2020.

Слава храма Светог великомученика Пантелејмона на Алексиној међи

У недјељу, 9. августа 2020. године, на празник Светог великомучника Пантелејмона, служењем свете литургије прослављена је храмовна слава на Алексиној међи код Требиња. Свету архијерејску литургију служио је епископ ЗХиП Димитрије уз саслужење мјесног пароха Душка Шаровића и ђакона Павла Ратковића. Након причешћивања, услиједио је опход око храма са читањем четири Јеванђеља и ломљење славског колача. У парохијском дворишту приређено је послужење после одслужене литургије. На литургији је присуствовао принц Филип Карађорђевић са породицом, чијим нам је присуством учињена велика част. Прије литургије освећен је крст на гробу Манојла Ћеловића (оца Луке Ћеловића Требињца). Пошто је споменик био у лошем стању, градска управа је одлучила да обнови споменик, те им се и овом приликом захваљујемо.

Празнична радост у Бобовиштима код Требиња

У Бобовиштима се, поред храмовне славе Ђурђевдана, прославља и празник Светог пророка Илије. Обновљени и освећени храм посвећен је Светом великомученику Георгију, Крсној слави свих породица у Бобовиштима. Илиндан је, осим Бобовишта, прислуга више околних села.

У недељу по Илиндану, 9. августа 2020. године, Свету Литургију служио је протојереј – ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овог краја. У току Литургије извршена је литија и ломљење славског колача.

Господе, спаси ме! – Недјеља девета по Духовима у требињском Саборном храму

У Недјељу девету по Педесетници, о Спомену Светог великомученика Пантелејмона, Светог Климента Охридског, Блаженог Николаја, Преподобну Антусу и сто педесет три Мученика, потопљених у мору у Тракији, заједница вјерних сабрала се у требињском Саборно храму Светог Преображења Господњег.Божанственим благодарењем началствовао је протопрезвитер – ставрофор Немања Дражић, са требињским презвитерима: оцем Мирославом Ратковићем, оцем Петром Плавшићем, оцем Милошем Мандићем, уз требињског ђакона, појце и чтечеве.

Тумачећи педесет девето Зачало Еванђеља по Матеју, отац Немања, нагласио је свевремену актуелност молитвеног вапаја апостола Петра, упућеног Исусу Христу: Господе, спаси ме!“

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон