Daily Archives: 30. августа 2020.

Слава храма у Нецвијећу

У дванаесту недељу по Педесетници у селу Нецвијећу недалеко од Требиња, у Храму Успења Пресвете Богородице, служена је Света Литургија и прослављена слава храма. Светом Божанственом Литургијом началствовао је презвитер Драгиша Томић уз саслужење пароха Мирослава Ратковића.

Послије прочитаног јеванђељског одјељка бесједом се обратио о. Драгиша.

Љубав и благослов који смо овога дана добили на дар непроцјењиве је духовне вриједности. Мноштво народа које се данас сабрало у овоме светом храму, обогаћени Светом тајном Причешћа, говоре да је за њих овај дан од посебне важности и поштовања.

Након Свете Литургије и свечане Литије уследило је благосиљање славског колача, а потом су домаћини уприличили послужење за све госте. Несумњиво је, да су ови добри домаћини дочекали раширених руку и отвореног срца све госте и угостили их, онако како то само знају домаћини села Нецвијећа.

Ко се, дакле, може спасти? – Света литургија у требињском Саборном храму

А Исус погледавши на њих, рече им: Људима је ово немогуће, а Богу је све могуће.

У Недјељу по Празнику Уснућа Пресвете Богородице и дванаесту по Педесетници, у требињском Саборном храму Свету литургију служили су хришћани овог краја, предвођени својим старјешином, протопрезвитером – ставрофором Младеном Жуловићем и осталим требињским презвитерима, са ђаконом и појцима требињским. Овом свештеном Сабрању Цркве требињске, ове Недјеље, придружио се и прота Милован Глоговац.

По читању седамдесет деветог зачала Еванђеља по Матеју, тумачећи Христов разговор са богатим младићем, бесједио је требињски ђакон.

По Причешћивању, благодарењу и заамвоној молитви, одслужен је и помен слуги Божијем, брату нашем и прослављеном глумцу Небојши Глоговцу.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

Света Литургија у насељу Острожац код Јабланице

У недјељу 30.08.2020.г. у насељу Острожац код Јабланице, у обновљеној капели на сеоском гробљу, служена је Света Литургија. Свету Литургију  је служио парох коњички протојереј-ставрофор  Милан Бужанин, а након Св. Литургије преломљен је славски колач и служен парастос за све упокојене становнике овог села. Овом сабору, који се одржава сваке године у Недјељу по празнику Успења Пресвете Богородице, присуствовало је око тридесет  пријератних становника овог села, Јабланице и Коњица, а након Св.Литургије приређена је трпеза љубави за све присутне.