Daily Archives: 17. јануара 2021.

Гдје Љубав пребива… – Света архијерејска литургија у Пребиловцима

На размеђу између два велика Богојављенска празника: у другу Недјељу по Рођењу и Јављању Божијем у тијелу, и Недјељу пред Богојављење, чапљинска Црква сабрала се у Храму Васкрсења Господњег и Мученика Његових у Пребиловцима. Сабрањем вјерних началствовао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, уз саслужење мјесног пароха, оца Марка Гојачића, ђакона, појаца, чтечева.., наше Домаће цркве.

Тумачећи овонедјељно зачало из Еванђеља по Марку, Епископ Димитрије, овом приликом, између осталог, је рекао: Чули смо Ријеч Божију, и чули смо почетак Јеванђеља Исуса Христа, по апостолу Марку … Шта је то почетак и шта је то основа Јеванђеља Божијега? Наравно, историјски, Јеванђеље почиње том чудесном личношћу Светога Јована Пророка Претече и Крститеља Господњег, тако да је његова личност почетак Јеванђеља Божијег и његова проповијед, а његова проповијед почиње проповиједањем покајања… Данас људи, на помен покајања, мисле да је то неко понижење за људско биће али по читавом свједочанству Јеванђеља и по ономе што ми осјећамо у Цркви важи она ријеч да се Бог гордима противи, а смиренима даје благодат… Дакле, покајање је отварање нашег бића за Благодат Божију, а та Благодат је неопходна људском бићу. Ми смо тако устројени да будемо бића љубави, као што је Бог наш – Заједница Свете Тројице, вјечита Заједница Љубави. Није нам Бог нешто узео тиме што зависимо од те Благодати Божије, и што нам је потребан и Бог и ближњи, него нам је, заправо, дао да личимо на Њега… Нека је благословен овај дан у који смо се сабрали овдје у овом Храму Светих Мученика, да нас они својим молитвама закриле, да се и ми приближимо Богу.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон