Monthly Archives: април 2021

Велики четвртак у долини Неретве

На велики четвртак, у свим храмовима у долини Неретве служено је бденије са читањем дванаест страдалних Јеванђеља. Владика Димитрије је читао страдална Јеванђеља у храму Светог Василија Острошког у Благају, у цркви Рођења Пресвете Богородице у Мостару и у цркви Вазнесења Христовог у Бијелом Пољу, уз саслужење мостарских свештеника.

Слава дуготрпљењу Твоме, Господе!

Велика Сриједа и Четвртак у Саборном храму у Требињу

На Велику Сриједу у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу, служена је Света тајна Јелеосвећења, коју је служило свештенство Саборног храма, уз учешће великог броја вјерног народа, поштујући епидемиолошке мјере.

На Велики Четвртак страсне Недеље Великог Поста, прослављена је успомена на Тајну вечеру служењем Свете Литургије којом је началствовао протојереј – ставрофор Борис Бандука уз саслужење свештенства Саборног храма. Послије читања Светог Јеванђеља бесједио је о. Борис.

У вечерњим часовима служено је велико бденије на коме је прочитано Дванаест страсних Јеванђеља, у којима су описана страдања Господња.

Милош Бјелица, чтец

Велики Четвртак у Манастиру Житомислић

На Велики Четвртак увече у Манастиру Житомислић служено је Велико Бденије. Спомињући се спасоносног страдања, распећа и смрти којим нас је Господ искупио и спасао, читана су дванаест страдалних Јеванђеља. Игуману Данилу саслуживао је протојереј ставрофор Милан Бужанин парох требињски.

„РАДОСТ ВАСКРСА“ У НЕВЕСИЊУ

Драги наши,

као што знате Фондација „Свети Вукашин“ је однедавно почела да дјелује на територији општине Невесиње. Од добровољних прилога скупљен је скроман али срчан Васкршњи дар за 12 угрожених породица Невесиња.

Хвала драгом свештенику Славку Лаловићу и овим дивним младићима-волонтерима на ентузијазму да се у Невесињу покрене Фондација и покаже човјекољубље на дјелу.

Велику захвалност дугујемо:

г. Душану Минчићу из Аустралије,
„Гратену д.о.о.“ Невесиње,
„Azzuri“ Невесиње
и свим добрим Невесињцима који су се саосјетили са својим ближњима.

КАКО РАДИЛИ ТАКО НАМ БОГ ДАО!

ВЛАДИКА ДИМИТРИЈЕ СЛУЖИО У НЕВЕСИЊУ, УРУЧЕНИ ВАСКРШЊИ ДАРОВИ

Епископ захумско херцеговачки и приморски Димитрије данас на Велики четвртак служио је свету архијерејску литургију у Храму Вазнесења Господњег у Невесињу.

Преосвећеном Владици у литургији, која се служи у спомен Христове Тајне вечере, саслуживало је бројно свештенство Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа Невесиња.

Након богослужења вјерници су приступили Светој тајни причешћа.

У бесједи, којом се обратио вјерницима, владика Димитрије је поручио да у ове велике дане будемо истинити људи и да не лажемо себе нити своје ближње, јер то је једини спас како не би кренули путем издаје и преваре.

– Треба да пазимо на наше срце и на наше ближње, да будемо према свима људи, као што је говорио патријарх Павле – истакао је Димитрије

Након богослужења, у окиру Фондације „Свети Вукашин“, уприличена је подјела 15 васкршњих пакета породицама који су у стању социјалне потребе, како би достојанствено дочекали најрадоснији хришћански празник.

Свештеник Славко Лаловић подсјетио је да је Фондација „Свети Вукашин“ основана са благословом владике Григорија, а циљ Фондације је да се помажу стари, немоћни, болесни, многочлане породице, самохрани родитељи.

– Није довољно само вјеровати у Бога, него треба нашу вјеру да преточимо у дјела, и ми се трудимо да у пракси покажемо да смо права истинска дјеца Божија – рекао је Лаловић.

Он се захвалио свим људима добре воље који су донирали средства да се ова акција реализује.

– Најважније је да имамо пуно срце љубави према другима људима, да наставимо да се боримо како нам је Христос рекао, да превазиђемо све тешкоће и да свој крст достојанствено донесемо до Голготе и мјеста вакрсења – поручио је Лаловић.

Он је додао да огранак Фондације „Свети Вукашин“ недавно покренут и у Невесињу. Изразио је наду да ће ова акција наредне године обухватити још више породица.

Извор: Радио Невесиње

фото: Младен Вујадиновић