Daily Archives: 1. маја 2021.

Великa Суботa у Манастиру Житомислић

Његово Преосвештенство Господин Димитрије служио је на Велику Суботу литургију у Благовештенском Манастиру Житомислић. Епископу су саслуживали, поред игумана  Данила и архимандрита Лазара житомислићких јеромонаха, протојереј ставрофор Радивоје Круљ парох мостарски, протојереј Небојша Радић парох бјелопољски, јереј Дејан Грчић парох коњички и ђакон Павле Ратковић.

Велики петак и Велика субота у требињској Цркви

Богослужењима Великог петка и Велике суботе и Црква сабрана у требињском Саборном храму изнова је проживјела страдање Христово, Његово скидање са крста и полагање у гроб, да би била обасјана и анђеоском свјетлошћу и утјешена анђеоским ријечима: Не бојте се … јер устаде као што је казао!

Након Царских часова на Велики петак, служено је Вечерње богослужење, са изношењем плаштанице.

Почетком новог богослужбеног дана, служено је Јутрење Велике суботе, са статијама, при чему се бесједећи вјернима обратио отац Дражен Тупањанин.

Вечерњом литургијом Светог Василија Великог началствовао је протопрезвитер – ставрофор Борис Бандука, уз саслужење требињског свештенства и вјерног народа, указујући у својој бесједи на значај Празника, позивајући вјерне и на предстојећу Пасхалну литургију, која ће у овом храму бити служена у наставку Јутарње службе, која почиње у 5.00 часова, на сам дан Дан Васкрсења Христовог.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

ВЕЛИКИ ПЕТАК У МОСТАРУ И КОЊИЦУ

„О како безаконо збориште, цара Твари на смрт осуди, не постидјевши се доброчинстава која напомињући унапријед осигураваше, говорећи к њима: Народе мој, шта сам вам учинио? Не напуних ли Јудеју чудима? Не васкрсох ли мртваце једном ријечју? Не исцијелих ли сваку немоћ и болест? Шта ми дакле узвраћате? Зашто ме се не сјећате? За исцијељење ране ми нанијесте, за живот ме умртвљујете, вјешајући на дрво Добротвора као злочинца, Законодавца као безаконика, и Цара свих као осуђеника. Дуготрпељиви Господе, слава Теби.“ (Слава стихире на Господи возвах, Вечерње службе Великог Петка)

На Велики Петак 30. априла 2021. године, када се молитвено сјећамо Спасоносног и Животворног страдања Господа нашег Исуса Христа у свим храмовима у Мостару и Коњицу служено је Вечерње богослужење са изношењем Плаштанице.

У цркви Рођења Пресвете Богородице у Мостару служили су протојереј – ставрофор Радивоје Круљ и јереј Душко Којић, у цркви Светог Василија Острошког у Благају јереј Бранимир Боровчанин, у цркви Вазнесења Господњег у Бијелом Пољу протојереј Небојша Радић, а у цркви Светог Василија Великог у Коњицу јереј Дејан Грчић.

У својој бесједи парох мостарски Радивоје Круљ рекао је да смо данас и тужни и радосни. Тужни због страдања Христовог, радосни због његовог Васкрсења, јер по ријечима Светог владике Николаја Велимировића „Само васкрсење могло је наградити оволико страдање. Само се васкрсом Христовим може природа и наша савјсет умирити“.

Поклањамо се страдањима Твојим, Христе. Покажи нам и славно Твоје Васкрсење.

Његош Вељанчић, вјероучитељ

Велики Петак у Манастиру Житомислић

Његово Преосвештенство Епископ Захумско Херцеговачки Г. Димитрије служио је на Велики Петак у Манастиру Житомислићу. На вечерњој служби са изношењем плаштанице Епископу су  саслуживали игуман Данило и ђакон Павле Ратковић. Јутрење Велике суботе са статијама због велиог мноштва народа служено је у манастирској порти. Поред поменутих свештенослужитеља на статијама је саслуживао и јереј Душко Којић парох мостарски.