Monthly Archives: август 2013

Обавјештење о редукцији рада Фондације „Свети Вукашин“

Двије пуне године од свог оснивања фондација „Свети Вукашин“ успјешно је испуњавала предвиђени циљ, исплаћујући матерински додатак за треће, четврто и свако следеће рођено дијете мајкама на подручју Захумско-херцеговачке и приморске епархије и општине Калиновик (исплаћено 482.416,93 КМ за 224 корисника). У последње вријеме фондација се сусреће са недовољним приливом средстава од сталних донатора. Општине источно-херцеговачке регије су се обавезале на издвајања за фондацију у износу од 0,03% од својих буџета. У току ове године општине су уплатиле око 20 %, а Град Требиње ништа од обећаног. Имајући разумијевања за финансијске тешкоће са којима се сусрећу источнохерцеговачке општине и сви други донатори фондације, фондација ће фокусирати свој рад на демографски најугоженија подручја наше епархије, односно на дијелове наше епархије који се налазе на подручју Хрватске, Федерације БиХ и на општину Калиновик.

Прелиминарни увид у статистуку указује да је у току двогодишњег рада фондације порастао број новорођене дјеце која се по реду рођења убрајају у оквир дјеловања фондације, док је број дјеце која су прво и друго по реду рођења у паду, што је посљедица малог броја закључених бракова. Управа фондације „Свети Вукашин“ препоручује и нуди помоћ за оснивање оваквих фондова свима који су у могућности да се баве овим видом побољшања демографске слике нашег народа и који активности ове врсте сматрају важним, а нарочито надлежним министарствима и локалним управама.

Еп. Григорије – Бесједа на Велику Госпојину у Манастиру Тврдош

Празник Успења Пресвете Богородице – слава Манастира Тврдош

Празник Успења Пресвете Богородице, Велика Госпојина, слава је Манастира Тврдош. Светом Литургијом началствовао  је Епископ ЗХиП Григорије, уз саслуживање Владике Атанасија, игумана тврдошког Саве, игумана са Косова и Метохије и свештенства Епархије ЗХиП. У току Свете Литургије крштен је слуга Божији Константин, што је додатно увеличало радост Празника. Послије прочитаног Јеванђеља, вјерном народу бесједом се обратио Епископ Григорије. Послије Светог Причешћа богослужење је завршено молитвеним опходом – литијом око манастира и резањем славског колача. Овом приликом Епископ Григорије је уручио захвалнице проф. др Богољубу Шијаковићу и Животи Ковачевићу. Након тога су монаси манастира Тврдош, на трпези љубави у новој манастирској трпезарији, послужили сав присутни вјерни народ.

Бесједа Епископа Григорија

Храмовна слава у Опузену

У понедjељак 28. 08. 2013. храм Успења Пресвете Богородице, у Опузену, прославио је своју 284. славу. Славље је почело Светом Литургијом коју је служио о. Славко Зорица, парох дубровачки, уз саслужење о. Бориса Чоловића. Након ломљења славског колача у порти цркве, прота Славко одржао је пригодну бесједу о значају овог празника. За све присутне који су и ове године дошли из многих крајева, овогодишњи кум славе г. Горан Кнежић припремио је трпезу љубави.

Слава храма Успења Пресвете Богородице у Биограду

Храмовна слава Велика Госпојина прослављена је у селу Биоград код Невесиња. Светом литургијом началствовао је протојереј Алекса Зубац уз саслужење пароха автовачког јереја Миодрага Вртикапе и надлежног пароха јереја Немање Лукете. На Светој Литургији био је присутан велики број вјерника из села Биоград као и околних мјеста. Послије обављене литије вјерноме народу обратио се протојереј Алекса Зубац пригодном бесједом и поуком вјерноме народу, да што чешће посјећују Свете храмове и долазе на Свете Литургије. Гости и сав вјерни народ послије обављене литије, почашћен је трпезом љубави, коју је припремио мјештанин села Биоград Борислав Кокотовић, који се понудио да и идуће године сноси дио домаћинске одговорности.

Присутни народ забављали су фолклорно-умјетничко друштво ,,Сава Владиславић“ из Гацка и народни гуслари Милош Паровић и Ристо Лечић из Невесиња.