Daily Archives: 11. августа 2015.

Слава цркве на Алексиној међи

У Храму светог великомученика Пантелејмона на Алексиној међи, прослављена је храмовна слава. Свету литургију служио је надлежни парохијски свештеник Душко Шаровић уз саслужење оца Немање Дражића који се народу обратио пригодном бесједом. Литургији је присуствовао велики број вјерника. Домаћини су припремили и славску трпезу.

ЗА ХРАМ ВАСКРСЕЊА ХРИСТОВОГ У ПРЕБИЛОВЦИМА 50.000 КМ

Министар за избјеглице и расељена лица Републике Српске Давор Чордаш и Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије потписали су уговор, према којем ће ресорно министарство додијелити 50.000 КМ за обнову Храма Васкрсења Христовог у Пребиловцима.

Уговор о партнерству и сарадњи у процесу реализације пројеката одрживог повратка потписан је на основу Програма рјешавања проблема расељених лица, повратника и избјеглица за ову годину, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе са јавношћу.

Чордаш је упознао епископа Григорија о Програму, нагласивши да је ове године издвојен већи дио средстава за пружање помоћи повратницима на простор Федерације БиХ /ФБиХ/ него раније.

„Осим редовних буџетских средстава, процес повратка Срба у ФБиХ подржан је и другим средствима путем Регионалног програма стамбеног збрињавања и пројекта обнове стамбених јединица који се финансира из средстава Саудијског развојног фонда“, напомиње се у саопштењу.

У саопштењу се додаје да је епископ Григорије захвалио Чордашу за средства, те је рекао да је обнова Храма у Пребиловцима веома значајна за српске повратнике на простор доње Херцеговине.

У Министарству су навели да је тај уговор потписан у Пребиловцима током викенда.

Извор: СРНА

Литургијска радост у селу Прераца

У селу Прераца надомак Билеће, у Недељу 10-у по Духовима, а на дан Светог великомуч.Пантелејмона овог 2015-ог љета Господњег, служена је Света Литургија и одржан сабор братства Бјелетић.

Светим богослужењем началствовао је протојереј-ставрофор Драго Цвијановић, уз учешће великог броја вјерног народа, из братства Бјелетића, као и мјештана овога села, особито из породица Вујовић и Будалић.

У току службе прота Драго се обратио свим присутним, у бесједи, нагласивши важност вјере у нашим животима, и важност сљедовања Христу и његовим заповијестима. Такође се том приликом надлежни парох осврнуо и на сабор братства Бјелетић, благословивши их и пожељевши да се још дуго година окупљају око своје светиње како су то радили и до сада.

Након тога сви присутни упутили су се за припремљену трпезу љубави гдје је и настављено саборовање.

У организацији овогодишњег саборовања нарочито треба истаћи господу Радослава Бјелетића, Бора Николића, као и Милана Вујовића.