Daily Archives: 28. августа 2015.

Празник Успења Пресвете Богородице – Слава Манастира Тврдош

На празник Успења Пресвете Богородице, славу Манастира Тврдош, Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ ЗХиП Григорије. Светој литургији су саслуживали умировљени Епископ Атанасије, игумани манастира Тврдош и Завала и свештенство и монаштво наше епархије.  Послије читања Светог Јенђеља бесједом се вјерним обратио умировљени Епископ Атанасије. Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Послије Св. Литургије услиједила је Литија, а затим се пред Храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача бесједио је Епископ Григорије. Добри домаћини приредили су трпезу љубави за све присутне.

Велика Госпојина у Опузену

Успење Пресвете Богородице прослављено је радосно у Опузенском храму. Свету Литургију у присуству многих вјерника служили су протојереј ставрофор Славко Зорица и протојереј Борис Чоловић. Послије литије и ломљења славског колача о. Славко је поучио народ о значају самог празника. Ове године кум славе био је г. Станимир Вуковић, који је припремио трпезу љубави за све присутне.

Треба напоменути да је храм од прошле године у обнови, а да све радимо прилозима наших парохијана и трудом истих, јер смо до сада имали много радних акција којима смо завршили велики дио грађевинских радова. У обнови храма дјелимично су учествовали жупанија Дубровачко – Неретванска и град Опузен.

Слава цркве у Луци

Евхаристијским сабрањем, храм Успења Пресвете Богородице у Луци прославио је крсну славу. Свету литургију служио је протојереј-ставрофор Радивоје Говедарица уз саслужење мјесног пароха јереја Младен Чалије. Након литије, у присуству великог бројa вјерника, преломљен је славски колач, а потом су уследиле здравице домаћина и гостију. Славље је настављено уз трпезу љубави и народно весеље.

Слава храма у Турментима

Празник Успења Пресвете Богородице је Слава храма у селу Турменти код Требиња. Тога дана служена је Света Литургија са почетком у 9 часова. Началствовао је јереј Александар Гајић, парох столачки, уз саслужење свештенства Саборног храма у Требињу и надлежног пароха синђела Исаие. Присуствовао је велики број вјерника. По Светом Јеванђељу пригодном бесједом обратио се о. Александар. Након Св. Причешћа у литији око храма читано је Свето Јеванђеље и помен парохијанима који су сахрањени у гробљу код храма. Послије благосиљања кољива и славског колача поздравном бесједом обратио се старјешина Саборног храма у Требињу, протојереј-ставрофор Младен Жуловић. Домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.

ЦО Требиње

Благи дан, благе Мајке, благога Цара, у благом граду – Празник Успења Пресвете Богородице у Благају

Слушајући Благу вијест (Ευαγγέλιον – добра, блага вијест), учествујући у Благодати и узносећи Благодарење, на овај Благи дан, Благај, на благој ријеци (Bona – добра, блага > Буна) је уистину био благи град, у част благе Мајке, благога Цара.
Прослављајући Празник Успења Пресвете Богородице, православни хришћани Благаја и осталих мостарских крајева окупили су се на Евхаристијском сабрању у Храму Светог Василија Тврдошког и Острошког, покрај ријеке Буне. Светом литургијом началствовао је протопрезвитер ставрофор Радивоје Круљ – парох мостарски, уз саслужење презвитера Небојше Радића – пароха бјелопољског, мјесног пароха – презвитера Бранимира Боровчанина и ђакона Бранислава Рајковића.