Daily Archives: 21. септембра 2013.

Еп. Григорије – Бесједа на празник Рођења Пресвете Богородице у Љубињу

Празник Рођења Пресвете Богородице у Љубињу

Празник Рођења Пресвете Богородице радосно је прослављен у граду Љубињу. Слава цркве и општине започела је служењем Свете Архијерејске Литургије у храму Рођења Господа Исуса Христа. Свету Литургију служио је епископ Захумско-херцеговачки и приморски господин Григорије уз саслуживање игумана тврошког Сава, јереја Зорана Илића, јереја Милана Стањевића и пароха љубињског Саше Којовића, те ђакона Владимира Вукановића и ђакона Марка завалског. По завршетку Свете Литургије организована је литија улицама града, све до храма Рођења Пресвете Богородице.

Бесједа Еп. Григорија

Празник Рођења Пресвете Богородице у Мостару

Празник Рођења Пресвете Богородице – Мала Госпојина прослављен је у Мостару као Слава Старе цркве. Свету литургију са вјерним народом мостарским служили су протојереј ставрофор Алекса Зубац, протојереј ставрофор Радивоје Круљ, презвитер Марко Гојачић и ђакон Бранислав Рајковић. Након Литургије и ломљења славског хљеба, сабрање вјерних настављено је у порти храма и гостопримници.

Еп. Атанасије – Бесједа на празник Рођења Пресвете Богородице у Манастиру Тврдош

Празник Рођења Пресвете Богородице у Манастиру Тврдош

На празник Рођења Пресвете Богородице у Манастиру Тврдош, као и претходних година, било је веома свечано. Света Литургија је почела у осам сати, а храм је  био пун вјерника који су дошли да се помоле Богу на овај велики празник. На Светој Литургији началствовао је умировљени епископ ЗхиП Г. Атанасије, уз саслужење јереја Александра Илића и јерођакона Порфирија. Послије читања Светог Јеванђеља, о значају празника и значењу прочитаног, вјерницима је бесједио владика Атанасије. Након причешћа вјерних освештано је жито и пререзан празнични колач.

Бесједа Еп. Атанасија