Monthly Archives: мај 2014

Завршен „Васкршњи фестивал“ у Невесињу

У Спортској дворани „Невесињка“ синоћ је одржано финално вече 9. Васкршњег фестивала српске изворне и народне музике „ Кол­­­­­­’ко снаге хумска земља има“.

Многобројна публика громогласним аплаузима исратила је наступе 37 учесника који су интерпретирали најљепше изворне пјесме одјевни у српске народне ношње.

Млади таленти из свих херцеговачких градова показали су велике музичке способности а стручни жири којим је предсједавао легендарни хармоникаш Љубиша Павковић, имао је тежак задатак да одабере најбоље.

Побједница фестивала у категорији средњошколаца је Јелена Грубачић из Невесиња. Она је за интерпретацију пјесме „Срна и јелен“ добила највише гласова стручног жирија и публике. Друга награда припала је Сари Хамовић из Требиња, а треће мјесто подијелиле су Кристина Турањанин из Љубиња и Јелена Поповић из Требиња.

У категорији виших основаца прву награду освојила је Соња Бабић из Гацка, друго мјесто подијелиле су Михаела Радмиловић из Гацка и Јована Лаловић из Калиновика. Трећа награда припала је Кристини Бошковић из Невесиња и Милици Ђокић из Гацка.

Прво мјесто у категорији до 5. разреда освојила је Јована Станић из Калиновика. Друго мјесто у овој конкуренцији припало је Вукану Авдаловићу и треће Слађану Спрему из Невесиња.

Награду публике освојили су домаћи тамичари: Јелена Грубачић, Игор Стајић и Дејан Окука. Лауреати по избору извођача фестивала су Мина и Сара Вучуревић из Требиња и Јелена Бјелетић из Билеће. Они су награђени златницима са ликом Пресвете Богородице и Светог Василија Острошког.

Фестивал је отворио начелник Општине Невесиње Момчило Шиљеговић истакавши да ова манифестација афирмише традицију и народну музику.

Већ трећу годину заредом сртучним жиријем предсједавао је легендарни хармоникаш и члан Народног оркестра РТ Београд Љубиша Павковић. Он је истакао да ово такмичење иде узлазном путањом и да заслужује велико поштовање, јер је један од ријетких фестивала који његује српску изворну музику.

Директор Музичке школе Саша Стојановић рекао је да је циљ овог фестивала да чува изворност пјесме и њену улогу у стварању опште културе и културног стваралаштва српског народа.

– Надам се да ће овај фестивал остати на трагу предходних по бројности и квалитету и бити залог за оне будуће – нагласио је Стојановић и додао да су дугогодишња традиција, квалитет композиција и извођача, образовни и културни аспекат само неки од елемената који дају квалитет организацији овог фестивала.

Побједница фестивала Јелена Грубачић није крила своје одушевљење што је по други пут освојила прву награду.

– Почаствована сам што други пут побјеђујем на овом фестивалу и велика ми је част пјевати пред легендама народне музика као што су Љубиша Павковић и Недељко Билкић – рекла је Грубачић.

У ревијалном дијелу програма учествовали су легендарни хармоникаш Љубиша Павковић, интерпретатор народне музике Недељко Билкић и прошлогодишњи побједници фестивала Емилија Станковић, Жељана Станић, Александар Круљ и Јана Чоловић.

Покровирељ 9. Васкршњег фестивала је Општина Невесиње, а медијски спонзор Радио Невесиње. Организатори ове традиционалне манифестације су Црквена општина Невесиње и Основна музичка школа „Свети Роман Мелод“ из Невесиња.

Спонзори фестивала су: Црквена општина Невесиње, Електропривреда РС, Златара „М“, Винарије „Тврдош“, СТР „Код Милана“, Апотека Богдановић и Пансион „Стадион“.

Младе извођаче пратио је оркестар Музичке школе „Свети Роман Мелод“. Програм су водили Кристина Шкипина и Ђорђе Пашајлић.

 Да се све више његује српка изворна пјесма потврђује и овај Васкршњи фестивал који сваке године окупи велики број младих музичких стваралаца из читаве Херцеговине, који његују српску пјесму, традицију и културу.

Извор: Радио Невесиње

У Руском дому у Београду додјељене награде најуспјешнијим учесницима на конкурсу „Мој завичај“

У петак, 30.05.2014., у Руском дому у Београду, додјељене су награде најуспјешнијим учесницима на конкурсу „Мој завичај“ , који су расписали „Светосавско звонце“ и Међународни фонд јединства православних народа ( из Русије одјељење за Србију).

Пригодне награде најбољим учесницима конкурса, као и захвалнице њиховим учитељима додјелили су :

Валентин Кљасјев, Први секретар Амбасаде Руске Федерације у Београду;
Наталија Коцев, директор Српског одјељења Међународног фонда јединства православних народа;
Радмила Мишев, главни и одговорни уредник „Светосавског звонца“.

Основци из наше Епархије, Сара Колак ( 7 разред) Основна школе “ Вук Караџић“ Требиње и Дејан Муратовић ( 3 разред) Основна школа „Његош“ Берковићи су присуствовали додјели награда. Сара је за филм о нашем Требињу добила трећу награду, а Дејан прву награду за литерарни рад “ Огњиште у искри сјећања“. У свом раду Дејан кроз дијалог са својим оцем, поред старог ораха на његовом Хргуду као да нас је времепловом возио уназад, вратио у прошлост, а у оку измамио сузу, ал и искру наде. Поздрављајући све присутне, Дејан је рекао да сви Херцеговци у срцу носе своју матицу Србију и своју другу мајку Русију, што је пропраћено аплаузом свих присутних.

Дејанова учитељица Мира Кундачина и Сарина вјероучитељица Жанела Пажин су примиле захвалнице за исказану несебичну љубав и пожртвовање у очувању културе, историје, традиције, писмености и ћириличног писма.

Свечану додјелу награда забавним програмом је употпунио пјевач Жељко Васић, велики приложник и дародавац „Светосавског звонца“. Сву дјецу, наставнике и родитеље на крају је још једном поздравила Госпођа Радмила Мишев, која је зрачила хришћанском љубављу и преносила је на све присутне.

Пуни утисака и духовне радости враћајући се у свој завичај, молимо Човјекољубца Христа да сачува наше завичаје, све градове, села и земље хришћанске од глади, помора, земљотреса, поплава… и од заборава.

У наставку можете погледати фотографије са додјеле награда.

Жана Пажин

Спасовдан у Чапљини

Спасовдан је и ове године литургијски прослављен као храмовна слава у Чапљини. Свету Литургију је служио јереј Борис Чоловић, парох метковачки уз салужење јереја Младена Жуловића другог пароха билећког, јереја Марка Гојачића пароха мостарског и јереја Данила Бора пароха чапљинског. Након литије и ломљења славског колача, празновање се наставило трпезом љубави у гостопримници парохијског дома.

Спасовданске свечаности у Невесињу

Светом архијерејском литургијом и славским обредима данас је обиљежен Спасовдан – слава Невесиња и Храма Вазнесења Господњег. Славским свечаностима присуствовали су црквени великодостојници, представници локалне извршне и законодавне власти, борачких организација, јавних институција, предузећа и гости из херцеговачких општина.
Свету литургију у Храму Вазнесења Господњег служио је Његово преосвештенство епископ захумско – хеерцеговачки и приморски Григорије уз саслужење свештенства Епархије. Након богослужења традиционална свечана литија прошла је градским улицама. Ломљење славског колача и славски обред обављени су у порти Саборног храма.
Честитајући велики празник владика Григорије је пожелио да Невесиње увијек буде град мира, доброте, радости и напретка.
– Спасовдан је велика слава јер је показана неизрецива љубав Божија према човјеку и сваком живом створењу – истакао је Еп. Григорије поручивши вјерницима да воле једи друге и да прије свега пазе да не огријеше душе. Нагласио је да боравак у Невесињу на велики празник представља радост и част.
Честитку свештенству и грађанима упутили су и начелник општине Момчило Шиљеговић и предсједник Црквеног одбора Саборног храма Ђорђо Кљајић.
У оквиру спасовданских свечаности пригодан програм припремили су малишани из Вртића Света Евгенија царица Милица и полазници Музичке школе Свети Роман Мелод.

Извор: Радио Невесиње

Бесједа Еп. Григорија

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Фото: Младен Вујадиновић

Бесједа Еп. Григорија на Спасовдан у Невесињу