Daily Archives: 7. децембра 2015.

Предавање Еп. Григорија и Арх. Литургија у Андрићграду

Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије одржао је у Андрићграду предавање на тему „Други као извор мог живота“. Владика Григорије, који је и администратор Митрополије дабробосанске, навео је да је циљ овог предавања да се покаже људима да свако од нас треба да буде различит и сачува посебност, али да можемо да постојимо као личност само ако смо у заједници са другима.

Владика Григорије је предавање одржао у суботу 5. децембра, а сутрадан је у храму „Светог цара Лазара и свих српских мученика“ у Андрићграду са свештенством, а у присуству великог броја верника, служио Свету литургију.

Велики број верника који су се постом и молитвом спремали за сусрет и сједињење са Христом примили су Свете тајне на спасење, радост и међусобну љубав.

У надахнутој беседи после прочитаног Јеванђеља, а говорећи о односу закона и љубави, владика је рекао: „Али има нешто што је изнад закона. И кад би човек имао само закон и кад би по закону живио, нема тога човека који би закон испунио. Јер увек имају нови закони, увек нова правила и увек се показују људске слабости и немоћи, али немоћи и самога закона. Зато је драга браћо и сестре, закон који нам доноси Христос и који се данас открива у Јеванђељу – закон изнад сваког закона, а то је закон љубави“.

Бесједа ЕП.Григорија

Прва недјеља Божићњег поста у Требињу

У Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу, у двадесет и седму недјељу по Духовима, 6. децембра, када наша Света Црква прославља Светог Амфилохија Иконијског, Светог Григорија и Светог Александара Невског, служена је Света Литургија са почетком у 9 часова. Тога дана, служио је јереј Дражен Тупањанин, уз саслужење свештенства и ђакона Саборног храма. Окупио се велики број вјерника, који се причестио. Након ријечи Светог Јеванђеља, пригодном бесједом обратио се јереј Дражен Тупањанин, парох парохије Пете требињске. Појао је хор Светог Василија Острошког, који поје при овоме Светом храму.

ЦО Требиње

Изложба портрета и икона у Епархијском дому

У суботу, 5. децембра у просторијама нашег Епархијског дома уприличена је изложба академског сликара Богдана Радовића и његових колега Драгана Бухе и Милице Јовановић. У препуној сали могли су се видети портрети блаженопочившег патријарха Павла које је Богдан осликао као “ свјетлост свијету “ у којима се види тежња умјетника да представи личност патријарха као свјетлост у тами, тј. као светионик који нас спашава од бродолома и смрти, побеђујући све непоколебљивом вјером у Христа и пастирском љубављу за свој народ и цијели свијет. Изложбу су оплеменили додатно иконописи Милице и Драгана који су на тај начин направили везу између иконе и портрета, између доказаних светих и оних који ће то бити или већ јесу, а да их ми нисмо свјесни. Радосни због талената поменутог умјетника и његових колега позивамо вас да посјетите изложбу и увјерите се у љепоту умјетничког израза иконе и портрета. Изложба ће бити отворена до суботе 12. децембра 2015. године.