Daily Archives: 3. маја 2016.

Васкршњи пријем у сједишту Митрополије у Сарајеву

Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије, који је и администратор Митрополије дабробосанске, поручио је на васкршњем пријему у сједишту Митрополије у Сарајеву да се моли за мир, срећу и благостање људи свих вјера и нација.

„Исус Христос у сваком времену јесте и значи исто – мир и живот и стога моја данашња порука једино може бити порука мира и живота“, рекао је владика Григорије у обраћању представницима цркава и вјерских заједница, политичког, вјерског и друштвеног живота БиХ, Републике Српске, ФБиХ, те дипломатског кора.

Епископ Григорије рекао је да се моли за мир, срећу и благостање људи свих вјера и нација који живе у БиХ, те присутних који су у дипломатској служби.

„Својим доласком указали сте част нашој заједници, која је у специфичним околностима у граду на Миљацки“, рекао је владика Григорије.

Васкршњем пријему у седишту Митрополије дабробосанске у Сарајеву су присуствовали председавајући Председништва БиХ Бакир Изетбеговић, изасланик председника Републике Српске Миладин Драгичевић, амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов, , заступница у Парламенту БиХ Александра Пандуревић…

Бакир Изетбеговић опробао се у традиционалном туцању јаја, али је изгубио и од владике Григорија и од руског амбасадора Петра Иванцова.

Извор: РТРС и РТС

Васкршњи концерт у Пребиловцима

Васкршње славље и прослава храмовне славе у Пребиловцима настављено је и Васкршњим концертом у Духовном и културном центру Свети Краљ Милутин у Пребиловцима, у вечерњим часовима другог дана Васкрса.  Васкршњу беседу на почетку концерта одржао је игуман манастира Житомислић ахимандрит Данило, истакавши значај Васкрсења за читав људски род и упоредивши га са Васкрслим пребиловачким мученицима. На концерту су наступали Етно група Захумаље из Требиња и СПКУД Гусле из Мостара и Чапљине.

Света Архијерејска литургија у Пребиловцима

Другог дана Васкрса у храму Христовог Васкрсења и пребиловачких мученика служена је Света Архијерејска Литургија. Свету Литургију служили су Епископ ЗХиП Г. Григорије и умировљени Епископ Атанасије уз саслужење многобројног свештенства наше епархије и верног народа. У току Свете Литургије обављена су и четири крштења која су још један показатељ обнове Пребиловаца и живота у овом страдалном селу. Након Литургије и литије преломљен је славски колач а наставак славља организован је у Духовном и културном центру свети Краљ Милутин, где је отворена новоформирана библиотека Света Стана Арнаут. Оснивање библиотеке је још један весник Васкрсења Пребиловаца.

Васкрс у манастиру Дужи

Највећи хришћански празник-Васкрсење Господа Исуса Христа (Васкрс), свечано је прослављен у манастиру Дужи .У препуном манастирском храму Покрова Пресвете Богородице, Пасхално Јутрење и Свету Литургију служио је отац Петар уз саслужење оца Немање Дражића. Велики број вјерника причестио се Животворним Тајнама Христовим. У току Свете Литургије прочитана је и посланица Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Иринеја. Након заамовне молитве благословена су и освећена јаја, која су подијељена свим вјерницима. За све госте манастира, након Свете Литургије припремљено је послужење и у порти манастира настављено је славље, уз пјесму, на традиционални херцеговачки начин.

Пасха у манастиру Житомислић

Пасхални празници у Манастиру Житомислићу и ове године прослављени су веома свечано. На Велики четвртак ујутро служена је Света литургија, а исти дан увече јутрење Великог петка са читањима дванаест страдалних јеванђеља. На Велики петак ујутру служени су Царски часови, у 15. часова служба изношења плаштанице а увече Статије. На овим богослужењима на којој је присуствовао велики број народа овога краја. Пасхално бденије – Литургија Светог Василија великог на Велику суботу служена је у 15. Часова. Васкрсно славље почело је у поноћ јутрењем а настављено је Светом литургијом. Манастирска црква била је преиспуњена вјернима Житомислића, Мостара и околних мјеста. Како је то уобичајено богослужењу су присуствовали браћа Фрањевачког самостана из Мостара: Фра Ико Скоко, гвардијан и десет постуланата.