Daily Archives: 5. јуна 2017.

Бесједа Еп. Григорија у Мостару

Слава Саборног храма Епархије ЗХиП у Мостару

Слава Саборног храма Епархије захумско-херцеговачке и приморске у Мостару, а уствари слава свих оних који се у њему сабирају, слава парохијана парохија Црквене општине мостарске и епархиота Епархије захумско-херцеговачке и приморске, слава васколике Цркве и хришћана широм васељене, прослављена је у Мостару Евхаристијским сабрањем и клицањем вјерних: Ко је бог велики, као Бог наш? Ти си Бог, који чини чудеса!
Празник Силаска Светог Духа на Апостоле – Педесетница – Духови – Тројичиндан окупио је мноштво вјерних у храму у изградњи из заједнице у изградњи. Светом архијерејсом литургијом началствовао је епископ захумско-херцеговачки, приморски и мостарски Григорије, уз саслужење умировљеног епископа захумско-херцеговачког Атанасија, бројног свештенства, монаштва и вјерног народа Божијег. Након Светог Причешћа за Трпезом Саборног храма у изградњи, радост Празника проширила се кроз све објекте православних хришћана у ужем језгру града: од Старе цркве, преко Старе школе, од недавно такође у изградњи, до Владичанског двора, гдје су постављена послужења за све присутне, који су радост даље разносили по својим домовима.
Честитајући Празник свима присутнима и рођендан Цркве, епископ Григорије, у својој бесједи најавио је скори завршетак обнове зграде Старе школе али и саме институције школе, која ће уз Саборни храм и Цркву учинити да нас буде још више, обавјестивши потом све присутне о закључцима са Великог сабора Цркве, одржаног прије годину дана, по празнику Педесетнице на Криту.

Бесједа Еп. Григорија

Поздравна ријеч Еп. Григорија

Здравица г. Александра Ћириловића

Тројичиндан у Гацку

У недељу 4. јуна, на празник Силаска Св. Духа на апостоле – Тројичиндан,  свечано је прослављена слава Саборног храма у Гацку и слава Општине Гацко. Прослављање славе је почело празничним вечерњим богослужењем, у новом храму, уочи празника. Након вечерње службе, у Културно-спортском центру је отворена изложба икона и слика академског сликара Драга Вучића  из Билеће.

На сам празник, празнично јутрење и света Литургија је служена у новом храму.  Светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Дарко Ђого из Митрополије Дабробосанске, уз саслужење више свештеника и ђакона из Гацка и епархије Захумскохерцеговачке и уз учешће великог броја вјерника. Након свете Литургије, организована је литија кроз град, до старе цркве, у чијој порти је организован културно-умјетнички програм. У име Општине окупљенима се обратио замјеник начелника општине Радојица Антуновић. У току пригодног програма предсједник Скупштине Општине Јован Ковачевић додијелио је општинска признања ђацима генерације у основној и средњој школи: Анреји Нинковић и Владану Гргуру.

Слава православне цркве у Равном

Данашњи празник Силаска Светог духа на апостоле – Тројичин дан, слава је православне цркве у мјесту Равно, ФБиХ. Као и протеклих година, Срби из Равног са својом родбином и пријатељима из Требиња и других градова, сабрали су се око своје цркве да у радости прославе овај велики празник. Тако је било и данас. Свету литургију служио је парох Милош Ловрић, уз саслужење монаха оближњег манастира Ваведења пресвете Богородице у Завали. Послије свете литургије, домаћини су припремили трпезу љубави за све присутне. Присутне су поздравили парох Милош Ловрић, док је испред мјештана добродошлицу пожелио Мирко Краљ. Светој литургији уз више десетина мјештана, њихове родбине и пријатеља, присуствовао је и градоначелник Требиња Лука Петровић, који је Србе – мјештане Равног охрабрио да наставе повратак на своја вишевјековна огњишта, и обећао да ће и град Требиње убудуће помоћи Србима повратницима на простору општине Равно. Уз градоначелника, на данашњој слави храма присуствовало је руководство и више чланова српских удружења „Просвјета“ и „Ћирилица“ из Требиња и Равног.

Српско – православна црква Свете Тројице, на иницијативу Срба са простора општине Равно, проглашена је ове године, од стране „Комисије за очување националних споменика БиХ“ – националним спомеником БиХ. Ова црква обновљена је 1897. године, на темељима старије цркве. Црква није рушена у последњем, као ни у Другом свјетском рату. Ипак, из сваке српске породице одведено је више људи и жена у логор Јасеновац, на самом крају рата 1944. године. У Равном, као старосједиоци живјело је раније неколико породица Краљ и Салата, који данас долазе повремено и послије обнове своје цркве намјеравају да обнове и своја огњишта, која су опљачкана, запаљена и уништена у задњем рату. Црква Свете Тројице обновљена је и 2004. године „прилозима Срба из Америке и Отаџбине“

Насеље Равно, до потписивања Дејтонског споразума било је саставни дио општине Требиње. Послије Дејтонског мировног споразума, и на простору више десетина српских села, које је окупирала хрватска војска 1992. године у агресији на општину Требиње, формира се нова општина – општина Равно. Требиње је тиме остало без трећине своје предратне територије, на којој су живјели, већином Срби, на простору пребогатим културно историјским споменицима Српског народа.

Милан Путица