Daily Archives: 23. децембра 2018.

Никољдан и Дјетињци прослављени у Дражин Долу и Гомиљанима

Празник Светог Николаја Мирликијског Чудотворца и Дјетињци свечано су прослављени, у недељу 23. децембра, у храму Светог великомученика Георгија у Гомиљанима. Служена је Света Литургија на којој је присуствовао велики број вјерника који су узели учешће у причешћу Светим Тијелом и Крвљу Господа Исуса Христа. Након Литургије сабрање је настављено у порти цркве уз пригодан дјечији програм и послужење.Такође, поводом прославе ових празника, свештеник Борис Бандука посјетио је Основне школе у Иваници и Дражиндолу. И ове године Компанија „Swisslion“, а посредством братства манастира Тврдош, даривала је пакетиће дјеци. На ово уздарје љубави, дјеца су одговорила срдачним осмјесима, али и пригодним програмом који су припремили са својом вјерочитељицом Наташом Ђурић и учитељицама Мирјаном Албијанић и Надом Брњош.

вјероучитељица Наташа Ђурић

Дјетињци у Подосоју

Као и сваке године у божићном посту служена је Света Литургија у билећком селу Подосоју. У 30. недељу по Духовима 23. децембра 2018., вјерни народ се сабрао у својој светињи да заједно са најмађима прослави хришћански празник Дјетињце.

Изнете неистине на рачун Епархије и владике Григорија

Уставни суд БиХ потврдио да су БН телевизија и Вукановић оклеветали владику Григорија и Епархију захумско-херцеговачку

Адвокат владике Григорија и Епархије захумско-херцеговачке и приморске Миљкан Пуцар изјавио је Срни да је Уставни суд БиХ у одлуци којом је одбацио апелацију БН телевизије и њеног бившег новинара Небојше Вукановића заузео веома важан став и готово први пут у БиХ је одлучено да се, осим исплате новчаног износа, може објавити и пресуда да је учињена клевета.

Према његовим ријечима, Уставни суд БиХ је у овој одлуци заузео веома јасан став да су Основни суд и Окружни суд у Требињу дали прецизно образложење зашто је дошло до клевете.

„Ова пресуда има вишеструки значај за примјену члана 10 Европске конвенције о људским правима и основним слободама јер је Уставни суд БиХ дао потпуно право Основном суду у Требињу да се и Епархији, као правном лицу, и владики Григорију, као физичком лицу, може досудити и новчана накнада, али и објављивање пресуде да су изнесени нетачни и клеветнички наводи путем медија што је за странке веома битно“, рекао је Пуцар.

Он је додао да је веома важно да у пресуди пише да је дошло до континуираног изношења неистина на рачун Епархије и владике Григорија и да то представља континуирани напад на њих.

„Ова одлука Уставног суда БиХ може да представља својеврсни путоказ редовним судовима, као што су основни и окружни судови, како треба да изгледа примјер доброг образложења пресуде, испуњавајући три услова за примјену члана 10 Европске конвенције о људским правима и основним слободама“, рекао је Пуцар и додао да је из оваквог образложења пресуде странкама јасно зашто је суд дошао до одређених закључака.

Уставни суд БиХ одбио је као неосновану апелацију БН телевизије и Вукановића коју су поднијели против пресуда Окружног суда и Основног суда у Требињу, а којима је утврђено да су БН телевизија и Вукановић оклеветали бившег епископа захумско-херцеговачког и приморског Григорија и Епархију захумско-херцеговачку и приморску.

Уставни суд је у својој одлуци, која је у посједу Срне, закључио да пресудама требињског Окружног и Основног суда у предмету против БН телевизије и Вукановића није било кршења права на слободу изражавања и Европске конвенције о људским правима.

Судије Уставног суда су закључиле да је у Окружном и Основном суду утврђено да су БН телевизија и Вукановић објавили клевету, а да нису покушали провјерити објављене тврдње.

Вукановић је путем БН телевизије оклеветао владику Григорија и Епархију захумско-херцеговачку и приморску, тврдећи да је Епархија трансакцијом некретнина са власником занатске радње Салихиом Алијагићем из Требиња изгубила стотине милиона марака и да је владика ставио под хипотеку цркве у Херцеговини.

Извор: СРНА

Света Арх. литургија у Саборном храму у Требињу

Дана 23. децембра, на празник светих мученика Мине, Ермогена и Евграфа и Светог Јована деспота, служена је Света арх. литургија у Саборном храму у Требињу. Службом је началствовао епископ ЗХиП Димитрије уз саслужење свештенства наше епархије. Епископ је у чин презвитера рукоположио ђакона Милоша Мандића. Храм је био препун људи и дјеце, која данас и прослављају свој празник Дјетињце. Владика  се после прочитаног Јеванђеља бесједом обратио вјернима.

Бесједа Еп. Димитрија

Бесједа Еп. Димитрија у Саборном храму 23.12.2018.