Monthly Archives: мај 2019

Прослава храмовне славе на Планој

У недјељу, трећу по Васкрсу, прослављена је храмовна слава Светог Великомученика Георгија на Планој. Уз учешће великог броја мјештана овог села, као и гостију из Херцег Новог, који су дошли да заједно прославе храмовну славу, свету Литургију служио је јереј Александар Грчић уз саслужење пароха игалског јереја Стевана Дурића. Након литије око храма преломљен је славски колач и освећено жито. Прослава се наставила у црквеном дому а домаћин славе је био господин Миливоје Брчић са својом породицом и братственицима.  За домаћина славе наредне године пријавио се Миро Бабић.

Радио емисија „У СРЕТАЊЕ ПРАЗНИКУ“ – 30. епизода

У емисији „У сретање празнику“ овога петка са Срђаном Милошевићем, вјероучитељем у Билећи, разговарали смо о јевањђељу које се чита у православним храмовима у недјељу, 19. маја, као и о празнику светих Кирила и Методија.

Између осталог, говорили смо колико су болести повезане са нашим гријеховима.

Припремила Сунчица Пешић.

Слава Храма у Благају

И ове године слава Храма св. Василија Острошког и Тврдошког је прослављена у Благају. Литургију су служили мостарски свештеници о. Радивоје Круљ, о. Небојша Радић и о. Бранимир Боровчанин. Након прочитаног Јевањђеља, о.Радивоје Круљ је присутне поучио бесједом о љубави и вјери Мироносица у Васкрслог. Након резања славског колача и здравице сви вјерници су се послужили уз трпезу љубави коју су наше вриједне домаћице припремиле. Захваљујемо се свима који су својим прилозима и љубављу помогли да се Слава прослави.

Празник Светог Василија у Невесињу

Празник Светог Василија Тврошког и Острошког чудотворца, свечано је прослављен евхаристијским сабрањем које је у храму посвећеном Светом Василију  служио свештеник  Младен Чалија уз саслужење вјерног народа. Након свете литургије и литије око храма, преломљен је славски колач.

Свечано је било и у Удружењу дјеце са посебним потребама „Моја нада“ и у ЈЗУ Болница Невесиње, који Светог Василија славе као крсну славу. Празник је прослављен и у храму Светих Косовских Мученика у селу Батковићи гдје је свету литургију служио свештеник Драго Зубац.

И ове године, Невесињци су ходали у част  Светог Василија. Деведесет три ходочасника, већином младих,  је на овај начин прославило овог дивног угодника Божијег.

Слава храма у Богдашићима

У селу Богдашићи светом Литургијом прослављен је чудотворац тврдошки и острошки Свети Василије. Свјестан да изграђујући светиње изграђује себе и своје биће народ овог краја своју цркву уређује, обнавља и додатно украшава сваке године. Након службе дружење је настављено уз трпезу љубави, коју је ове године припремио Рако Вучковић са породицом. За домаћина славе следеће године пријавио се Тихомир Алексић.