Monthly Archives: август 2019

СВ. Литургија у Доњем Селу

У Недјељу  11. 08. 2019. године у Дoњем  Селу  код Коњица, у гробљанској капели, служена је Света Литургија. Свету Литургију служио је протојереј-ставрофор Милан Бужанин  уз саслужење пароха  коњичког  протојереја Лазара Манигоде. Овом  догађају присуствовало је  око 150  људи углавном становника овог села који су расељени по свијету али било је и наколико садашњих становника села као и неколико коњичана. Ова капела је срушена у недавно протеклом рату и уз помоћ добрих људи је обновљена. У току је изградња и Парохијског Дома који је озидан и покривен. У овом селу је прије протеклог рата живјело углавном православно становништво док сада тамо живи тек неколико православних породица .  Након Св.Литургије  домаћин из Доњег Села   г. Чедо Ћећез   и његова породица припремили  су  трпезу љубави за све присутне.

Слава храма у Главској код Требиња

У недељу 11. августа било је свечано у требињском селу Главска. Прослављена је слава  храма посвећеног празнику Преноса моштију Светог архиђакона Стефана. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овога краја и околних мјеста. Послије литије и ломљења славског колача припремљена је трпеза љубави.
Овај древни храм у Главској своје оснивање веже за Средњи вијек и он најбоље свједочи о постојаности српског народа, скоро на самој обали Јадранског мора. Село Главска смјештено је на само неколико километара од државне границе БиХ – Хрватска, па је тако и најјужније српско село Херцеговине. Захваљујући свом положају, село Главска је у прошлости играло важну улогу у односима Требиња и Дубровника.

Освећење и прослава 150. годишњице храма у Обљу

У суботу 10. августа 2019. године служена је Света Архијерејска литургија у храму Вазнесења Господњег у Обљу. Храм је саграђен 1869. године и 10. августа прослављено је 150 година од изградње овог лијепог Храма. Његово преосвештенство епископ Захумско-херцеговачки и приморски  осветио је овај Свети Храм и служио Свету  Архијерејску Литургију уз саслуживање свештенства митрополије Дабробосанске и епархије Захумско-херцеговачке. Епископ Димитрије у пастирској бесједи позвао је вјерне да имају љубави међу собом и да буду жива црква Христова. Након Св.Литургије служен је помен за све преминуле у старом гробљу испред цркве, а након парастоса уприличен је богат културноумјетнички програм и трпеза љубави за све присутне. Овоме догађају присуствовало је око 800 људи, а међу присутнима су били  начелници општина Калиновик, Рогатица, Трново, Источно Ново Сарајево, народни посланици и бројни други званичници.

Бесједа Еп. Димитрија

Слава цркве на Алексиној међи

На дан Светог Пантелејмона прослављена је слава цркве на Алексиној међи. Литургији је присуствовао велики број вјерника. Након светог причешћа преломљен је славски колач. Началствовао је јеромонах Марко из Манастира Завала, уз саслужење свештеника Бориса Бандуке, Николе Јанковића, Александра Илића, Ненада Живковића, мјесног пароха Душка Шаровића и јерођакона Антонија из манастира Тврдош. Ове године храм, као и објекат који је прије нешто више од два вијека био школа, проглашени су националним спомеником.

Концерт у цркви Светог Благовјештења у Дубровнику

У цркви Светог Благовјештења у Дубровнику учесници фестивала класичне музике „Music and more Summerfest“ одржали су концерт класичне музике. На репертоару је било осам композиција, међу којима и „CREDO 800“ Ионела Петроија у част 800 година Епархије захумско-херцеговачке и приморске.

Православна црква у Старом граду била је испуњена до посљедњег мјеста, а у класичној музици уживали су и бројни туристи, који су током цијелог концерта пажљиво слушали композиције Баха, Берофског, Бибера…

Извор: trebinjelive.info