Daily Archives: 8. јануара 2020.

Сабор Пресвете Богородице у Петропавловом Манастиру

Другог дана Божића, на Празник Сабора Пресвете Богородице коме је посвећен параклис у конаку Петропавловог Манастира, у овој светињи је служена Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Владика Димитрије уз саслуживање свештеника наше епархије, и уз молитвено учешће Владике Атанасија и многобројне духовне браће и сестара Mанастира. Након прочитаног Јеванђеља Владика Димитрије се вернима обратио топлом и надахнутом беседом о „Оној Која је Мајка Божија али и Мајка Цркве“, а нарочиту драж овом радосном сабрању дали  су малишани, које је Пресвета Богородица, као и сваке године, у великом броју сабрала око Свог имена и Празника.

После радосне и свечане празничне Литургије у Павловој цркви, и резања славског колача у параклису премалом да прими све присутне, уследила је празнична трпеза у манастирској гостопримници …

Бесједа Владике Димитрија

Божић у Гацку

Дани празновања Христовог рођења су, као и претходних година, у Гацку проведени у саборној молитви и свечано. На Бадње вече је служен молебан у старом храму за Цркву у Црној Гори и на Косову и Метохији. Затим се литија са бадњацима кретала до новог храма Свете Тројице гдје је извршено налагање бадњака, а присутни вјерници су уз прокувано вино уживали у ватромету.
Након празничног јутрења у поноћ је почела Света Литургија. Припремљени постом и молитвом велики број вјерника се причестио Тијелом и Крвљу Христовом. Након Свете Литургије дружење је настављено у парохијском дому уз послужење.

Божић у Манастиру Житомислић

На Бадње вече у 18.00 сати у Mанастиру Житомислић служено је вечерње, традиционално богослужење на који се окупља велики број верника из читаве Долине Неретве. Вечерње су служили архимандрит Лазар Лазаревић и ђакон Владимир Вукановић. Након вечерња у манастирској порти наложени су бадњаци а потом је уз ватромет и кувано вино настављено славље. До касно у ноћ ориле су се  божићне пјесме.  Јутарње богослужење отпочело је у 11 сати  а тачно у поноћ литургија којом је началствовао отац Лазар уз  саслужење ђакона Владимира. Литургији су присуствовали Католички свештеници дон Ђуро Бендер, жупник сусједне жупе са својим капеланом дон Јосипом Радошеми протестантски пастор  Бернард Микулић. Жупник и пастор су поздравили су окупљену заједницу и срдачно честитали празник. Литургији су присуствовали постуланти фрањевачког самостана Светих Петра и Павла из Мостара предвођени фра Марком Галићем.

Бадње вече и Божић у Билећи

И ове године многобројни вјерни народ се на Бадње вече сабрао испред Цркве Светог Цара Лазара, одакле су у свечаној литији прошли до порте Саборног храма Светог Саве. Прослава је настављена уз кувано вино, игру и песму. Поноћну Божићну Литургију служили су билећки пароси: јереј Данило Боро уз саслужење протојереј-ставрофора Небојше Коловића, и јереја Александра Грчића. У току поноћне Свете Литургије вјерници су приступили Светоме Причешћу, послављујући Рођење Богомладенца Христа.

ХРИСТОС СЕ РОДИ!
ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!

Радосни Божић у Мостару

На божићно јутро, у литургијском богослужењу, Господ улази и у наше душе, у цијело наше биће, у виду Светог причешћа. Односно, наши домови и наше душе, постају налик Витлејемској пећини, у којој се Бог рађа као човјек.

Рођење Богомладенца Христа мостарски вјерници дочекали су у старој мостарској цркви предвођени својим владиком Димитријем. Празновање је започето налагањем бадњака у порти храма. Скупа са владиком Димитријем саслуживали су отац Радивоје Круљ, те ђакон Бранислав Рајковић. Велики број вјерника се окупио да се помоли Богу, причести Светим Тајнама, заблагодари и дочека овај радосни празник. Света Литургија служена је још у манастиру Житомислић, у цркви у Бијелом Пољу, те у Благају.

Бесједа Еп. Димитрија