Monthly Archives: август 2020

Слава храма у Нецвијећу

У дванаесту недељу по Педесетници у селу Нецвијећу недалеко од Требиња, у Храму Успења Пресвете Богородице, служена је Света Литургија и прослављена слава храма. Светом Божанственом Литургијом началствовао је презвитер Драгиша Томић уз саслужење пароха Мирослава Ратковића.

Послије прочитаног јеванђељског одјељка бесједом се обратио о. Драгиша.

Љубав и благослов који смо овога дана добили на дар непроцјењиве је духовне вриједности. Мноштво народа које се данас сабрало у овоме светом храму, обогаћени Светом тајном Причешћа, говоре да је за њих овај дан од посебне важности и поштовања.

Након Свете Литургије и свечане Литије уследило је благосиљање славског колача, а потом су домаћини уприличили послужење за све госте. Несумњиво је, да су ови добри домаћини дочекали раширених руку и отвореног срца све госте и угостили их, онако како то само знају домаћини села Нецвијећа.

Ко се, дакле, може спасти? – Света литургија у требињском Саборном храму

А Исус погледавши на њих, рече им: Људима је ово немогуће, а Богу је све могуће.

У Недјељу по Празнику Уснућа Пресвете Богородице и дванаесту по Педесетници, у требињском Саборном храму Свету литургију служили су хришћани овог краја, предвођени својим старјешином, протопрезвитером – ставрофором Младеном Жуловићем и осталим требињским презвитерима, са ђаконом и појцима требињским. Овом свештеном Сабрању Цркве требињске, ове Недјеље, придружио се и прота Милован Глоговац.

По читању седамдесет деветог зачала Еванђеља по Матеју, тумачећи Христов разговор са богатим младићем, бесједио је требињски ђакон.

По Причешћивању, благодарењу и заамвоној молитви, одслужен је и помен слуги Божијем, брату нашем и прослављеном глумцу Небојши Глоговцу.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

Света Литургија у насељу Острожац код Јабланице

У недјељу 30.08.2020.г. у насељу Острожац код Јабланице, у обновљеној капели на сеоском гробљу, служена је Света Литургија. Свету Литургију  је служио парох коњички протојереј-ставрофор  Милан Бужанин, а након Св. Литургије преломљен је славски колач и служен парастос за све упокојене становнике овог села. Овом сабору, који се одржава сваке године у Недјељу по празнику Успења Пресвете Богородице, присуствовало је око тридесет  пријератних становника овог села, Јабланице и Коњица, а након Св.Литургије приређена је трпеза љубави за све присутне.

Храм Успења Пресвете Богородице у Луци прославио крсну славу – Велику Госпојину

Храм Успења Пресвете Богородице у Луци прославио је крсну славу-Велику Госпојину. Свету Литургију служили су свештеници Милован Глоговац, Милан Бужанин и Небојша Радић. Након свечане литије обављен је обред ломљења славског колача, а након тога услиједиле су здравице.

Прота Милован Глоговац, отац покојног Небојше Глоговца, одржао је бесједу у којој је нагласио важност пажње како према себи тако и према другима услед новонастале ситуације у вези корона вируса.

Прота Глоговац рекао је да је тренутна епидемиолошка ситуација искушење које нас поучава колико смо мали и опомиње да се морамо научити одговорности према себи и према другима.

Ми често заборављамо у својој опијености животом и временом и лажним напретком, да ако нисмо одговорни према себи и природи, да нам се она свети и учи да морамо да се вратимо у заједницу са Богом и да му будемо захвални за све дарове које нам је пружио   ̶ истакао је прота Глоговац.
 више на: Радио Невесиње

Слава Светоуспењске обитељи Манастира Тврдош

Окупивши као некада апостоле, Успење Пресвете Богородице окупило је мноштво вјерних у требињском Манастиру Тврдош, чија свештена обитељ прославља овај Празник као Славу свог католикона. У навечерје Празника, Празнично вечерње са петохљебницом служио је умировљени Епископ захумско-херцеговачки и приморски Атанасије, уз саслужење старјешине требињског Преображењског храма, протопрезвитера – ставрофора Младена Жуловића, свештенства, монаштва и вјерног народа Требиња и Херцеговине.

Након Јутарњег богослужења, Светом архијерејском литургијом началствовао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, а саслужујући му, Епископ Атанасије у бесједи по читању Еванђеоског зачала, говорио је о Ријечи Божијој и Божијој Мајци – Извору Живог Предања свега у нашој вјери.

По опходу око Манастира, уз молитве за ову свету обитељ, село град и крај, као и за упокојене, који почивају у манастирком гробљу, освећени су и раздијељени славски хљеб, жито и вино. Честитајући Празник и Славу сабрању се затим обратио и Епископ Димитрије, са братством манастира позивајући све и на славску трпезу.

Представник Епархије ЗхиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

фото: Владо Ружић

[Not a valid template] [Not a valid template]