Daily Archives: 3. августа 2020.

Света архијересјка литургија о Спомену Светог пророка Илије у селу Изгори

Анђео у тијелу, темељ пророка, други претеча Доласка Христовог, пророк и провидац великих дјела Бога нашега, Илија славни и великог имена, прослављен је Светом архијерејском литургијом у Црквеној општини гатачкој.Сабрањем вјерних у селу Изгори предстојао је Епископ захумско-херцеговачки и приорски Димитрије, уз саслужење мјесног пароха, протопрезвитера ставрофора Велимира Ковача, гатачког ђакона, Александра Црногорца, појаца, чтечева и вјерног народа, а у част Господа нашег и пророка Његовог.

Планинска увала Изгори, која спаја масиве планина Волујак и Лебршник, и истоимено село, спојиле су и сабрале вјерне, који су дошли из разних крајева прослављајући Славу сеоског храма.
По читању педесет осмог Зачала из Еванђеља по Матеју, Епископ Димитрије, честитајући Празник и Славу, вјернима је говорио о Христовом чудесном умножењу хљебова и о чудесним умноженим даровима Светог Илије, као обрасцу за умножење добара и самим наши животима.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

Света литургија у Требијовима

У недељу 2. августа парохијани саборног храма Светог пророка Илије у селу Требијови прославили су славу храма. Свету литургију служили су отац Драгиша Томић и отац Никола Јанковић. У бесједи отац Драгиша је говорећи о житију светог Илије, истакао да је он најнеобичнији човјек у роду људском, који је свој цијели живот још од младости ране посветио Богомислију и молитви, чинећи многа чудеса живећи огњеном вјером у Бога живога. Свети Илија је светионик и путоказ како треба да живимо, на начин да будемо изнад гријеха,  а не да у грехопаду  правимо лажне идоле, удаљавајући се од лица Божијег, од светитеља својих и од ближњих својих.

Отац Никола,  честитајући славу храма  парохијанима, захвалио се свима који у славу Божију помажу изградњу парохијског дома у Требијовима, чија је изградња у току.

Илиндан у Чичеву код Коњица

У недељу  02. августа  2020.г. , на празник Светог Пророка Илије, у селу Чичево   код Коњица на старом сеоском гробљу, служена је Света Литургија . Свету Литургију служио је  парох  коњички  протојереј-ставрофор Милан  Бужанин.  Светој Литургији присуствовало је око четрдесет  људи пријератних становника овог и околних села. У Чичеву су до протеклог  рата живјели само  Срби и село је бројило четрдесетпет домаћинстава и двјестошездесет становника. Ово село је напуштено након завршетка рата и  сад тамо живе само   двије  породице ,  до  села је веома лош приступни пут, а нема ни  струје. Послије Свете Литургије домаћини из Чичева   су за све присутне припремили трпезу љубави.