Monthly Archives: новембар 2020

Дар Божији у Дан Божији: да љубимо ближњега као самога себе – Света архијерејска литургија у Требињу

У Недјељу – нарочити дан Божији, дан Васкрсења нашег Бога Исуса Христа, двадесет пети по Силаску, од Оца исходећег, Светога Духа на апостоле, а међу њима и апостола Матеја (старојеврејски: Матит Јаху – Дар Божији ), којег се данас нарочито сјећа, Црква Божија, приносећи, освећујући и раздјељујући Свете Дарове, присјетила се, читајући, и дарованог, а од апостола написаног:

…Шта је написано у Закону? Како читаш? А он одговарајући рече: Љуби Господа Бога свога свим срцем својим и свом душом својом и свом снагом својом и свим умом својим; и ближњега свога као самога себе… (Лк зч. 53: 10, 25-37)
Предстојећи на Сабрању вјерних, испред требињског Саборног храма, Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, нарочито се осврнуо на ове ријечи Светог Еванђеља, поучавајући вјерне и о владању у владајућој пандемији, између осталог рекавши: … Први услов … је да љубимо саме себе и да се не играмо са сопственим животом, који нам је Бог дао … тако да се чувамо од ове најновије болести. И, то је занимљиво, она сама по себи је таква: ако будемо чували себе, чуваћемо и оне ближње око себе, ако се ми не заразимо, нећемо заразити, не дај Боже, ни неког старог или болесног…
 
 
Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

Божићни пост

Установљавање Божићног поста, као и других вишедневних постова, датира се у прве векове Хришћанства. Већ од IV века свети Амвросије Милански, Филистрије, блажени Августин помињу у својим делима Божићни пост. У V веку је о Божићном посту писао Лав Велики. Првобитно је Божићни пост трајао за једне хришћане седам дана, а за друге – мало дуже. На сабору 1166. године који је одржан у време константинопољског патријарха Луке и византијског цара Мануила свим хришћанима је било наређено да поштују 40 – дневни пост уочи великог празника Христовог Рођења.

Антиохијски патријарх Валсамон је писао, да „је сам Свјатијеши Патријарх рекао да иако дани тих постова (Успењског и Божићног) нису одређени правилом, потрудимо се међутим да следимо неписано црквено предање и дужни смо да постимо …од 15 дана новембра“. Божићни пост је последњи вишедневни пост у години. Почиње 14/27. новембра и траје до 24. децембра/6. јануара, траје четрдесет дана и због тога се у црквеном уставу назива Четрдесетницом, као и Велики пост.

Божићни пост је установљен ради тога да бисмо се пре дана Христовог Рођења очистили покајањем, молитвом и постом, како бисмо чиста срца, душе и тела могли са страхопоштовањем да дочекамо Сина Божијег Који се јавио свету, и да би Му поред обичних дарова и жртви, принели наше чисто срце и жељу да следимо Његово учење.

Утемељитељем хришћанскога подвига сматра се сам Господ наш Исус Христос, који је уочи ступања у подвиг искупљења рода људскога укрепио себе дуготрајним постом. И сви подвижници, почињући да служе Господу, наоружавали су се постом и нису друкчије ступали на пут Крста но спроводећи пост.

* Мојсије после поста од четрдесет дана усудио се да се попне на врх горе Синаја, и да прими од Бога плоче са десет заповести.

* Пророк Самуило био је плод поста. Његова мајка Ана, пошто је постила, помолила се Богу: „Господе сила, помилуј ме и подари ми дете, па ћу га посветити Теби“.

* Великог јунака Сампсона је пост учинио непобедивим. Преко поста је зачет у утроби матере своје. Пост га је родио. Пост га је одојио. Пост га је одхранио. Онај пост којег је одредио анђео: „Дете које ћеш родити, не треба да окуси ништа од плодова винограда. Неће пити вина нити било које друго опојно пиће“. Док је Сампсон живео са постом, побеђивао је на хиљаде Филистејаца, рушио врата утврђених градова, задавио рукама лава. Међутим када је напустио пост и Далилда га навела на пијанство и у блуд, био је заробљен, ослепљен и исмејан од својих непријатеља.

* После поста од четрдесет дана удостојио се пророк Илија да се сретне са Господом лицем у лице. После поста васкрсао је умрло дете и показао се јачим од смрти. После поста затворио је небо да не пада киша за три и по године. То је учинио да би омекшао тврдокорност срца Израиљаца који су се били предали разврату и безакоњу. Тако је изазвао принудни пост у целом народу, док се не покају и исправе своје грехе, који су проистекли од удобног и разнеженог живота.

* Пророк Данило, који за двадесет дана није окусио хлеба нити пио воде, поучио је чак и лавове да посте. Гладни лавови нису га растргли, као да је имао тело од камена или бакра или неког другог тврдог материјала. Пост је ојачао тело Пророка и учинио га неповредивим за зубе звери, као што боја чини гвожђе неповредивим за рђу.

* Живот Светог Јована Крститеља био је непрекидни пост. Није имао ни кревета, ни трпезе, ни имања, ни стоке, ни магацине хране, нити било шта друго од онога што се сматра неопходно за живот. Но управо због тога Господ је посведочио да је он „највећи од рођених од жене“.

* Пост је подигао до трећег неба и Апостола Павла. Њега чак убраја у невоље и страдања која је поднео у своме мисионарском раду за славу Божију и спасење људи.

* Ниневљани, да нису постили и они сами и њихова стока, не би избегли катастрофу.

* Пост је моћно оружје против демона. „Овај род (демонски) не изгони се ничим другим, до само молитвом и постом“, рекао је Исус након истеривања демона који је био обузео једног младића.

Ми не треба да умртвљујемо своје тело, него своје страсти. Пост не значи да се само уздржавамо од мрсне хране, већ је то првенствено одрицање од злочестивих мисли, жеља и дела. Телесни пост је свакако неопходно помоћно средство у борби против страсти, нарочито против гордости која се сматра кореном сваког даљег зла. Стваран пост је првенствено уздржавање од сваке похоте. Без духовног поста, кажу оци, сам телесни пост Бог не прихвата. Пост има у првом реду духовни смисао и он је органски повезан са целокупним духовним животом. Стварни пост приводи човека смирењу. А у смирењу човек стиче сазнање, да за човека спасење лежи једино у Богу, у његовој милости. Код стицања свих врлина и код испуњења свих заповести, свети оци придају врлини расуђивања највећу важност. Расуђивање значи дар разликовања онога што је корисно, и онога што је штетно – тамо где је истина, и тамо где је лаж.

Лав Велики пише: „Само поштовање уздржања је одређено у четири временска периода, како бисмо у току године спознали да нам је непрестано неопходно очишћење и да при расејаности живота увек треба да се трудимо да постом и милостињом чистимо грех, који се умножава због телесних слабости и нечистоте жеља“.

Према речима Лава Великог, Божићни пост је жртва Богу за сакупљене плодове. „Као што је нама Господ подарио овоземаљске плодове, – пише светитељ – тако и ми у време тог поста треба да будемо дарежљиви према сиромашнима“.

Према речима Симеона Солунског, „пост Божићне Четрдесетнице изображава пост Мојсија, који је постивши четрдесет дана и четрдесет ноћи добио на каменим таблицама Божије заповести. А ми, постећи четрдесет дана, созерцавамо и примамо живу Реч од Дјеве, не нацртану на камену, већ оваплоћену и рођену, и присаједињујемо се Његовој Божанској плоти“.

Свети Фотије патријарх Цариградски каже:
„Пост благопријатан Богу је онај који подразумева поред уздржања од хране и удаљење од сваког греха, мржње, зависти, оговарања, неумесних шала, празнословља и других зала. Оној који пости само телесно не трудећи се у врлини личи на човека који је саградио лепу кућу, али у њој живи са змијама и скорпијама.“

Да нас Господ укрепи у посту и да нам снаге да сва искушења
издржимо и заблагодаримо Му у дан Његовог Рођења!

Молитвени испраћај патријарха Иринеја

Извор: СПЦ – У Спомен-храму Светог Саве на Врачару, заветном храму српског народа, у коме јe било изложенo тeло блаженоупокојеног Патријарха српског Иринеја, служена је света заупокојена Литургија са опелом.

Началствовао је Његово Преосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом, председавајући Светим Архијерејским Синодом Српске Православне Цркве, уз саслужење Високопреосвећених Митрополита волоколамског г. Илариона из Московске Патријаршије и бориспољског и броварског г. Антонија из Украјинске Православне Цркве Московске Патријаршије, Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована, Високопреосвећеног Митрополита загребачко-љубљанског г. Порфирија, Преосвећене господе Епископа шумадијског Јована, бачког Иринеја, врањског Пахомија, рашко-призренског Теодосија, крушевачког Давида, тимочког Илариона, нишког Арсенија, захумско-херцеговачког Димитрија, моравичког Антонија, мохачког Исихија, диоклијског Методија, полошко-кумановског Јоакима, брегалничког Марка, свештенства и монаштва Српске Православне Цркве и гостију из других помесних Православних Цркава, у молитвеном присуству Преосвећене господе Епископа диселдорфског и немачког Григорија, ремезијанског Стефана и умировљеног захумско-херцеговачког Атанасија, као и многобројног верног народа који се у дугој поворци уливао у Светосавски храм да се опрости од свог Патријарха и Оца.

више на:
http://www.spc.rs/sr/tv_hram_molitveni_ispratshaj_patrijarha_oca_nasheg_irineja

Историјски спомен за вјечни помен – Сјећање из Херцеговине на Патријарха Иринеја

Земља којом данас ходите, земља је Христа коме служите, Светих апостола, Светог Саве и Светог Василија.., дородошлица је којом су Епископ Григорије и цијела Херцеговина, својевремено, први пут дочекали Патријарха Иринеја. Данас, на дан Свете заупокојене Литургије, опела и сахране овог првојерарха, чему, у лику својих Епископа Димитрија и Атанасија, присуствује и дио наше Помјесне Цркве у Епархији захумско-херцеговачкој и приморској, широм Херцеговине и Приморја, као и претходних дана, служени су помени за покој душе блаженопочившег архијереја. А, служећи помен, вршимо и спомен на дане, које је, као четрдесет пети Патријарх Пећке патријаршије, провео у Херцеговини, боравећи у њој у три наврата:
 
Господ нам је дао велике свете личности и светиње, којима се поносимо. Господ нам заповиједа не само да се међусобно поштујемо, већ смо позвани да волимо и поштујемо и друге народе и да љубимо непријатеље своје, ријечи су, које је, поред осталог, изрекао Патријарх Иринеј предстојећи на Светој литургији 2012. године у Мркоњићима, више од четири вијека по рођењу Светог Василија Тврдошког и Острошког. Послије Мркоњића, Патријарх се упутио у Манастир Тврдош, а након посјете Требињу, наредног дана посјетио је и Мостар, Невесиње и Гацко.
 

 
Господ није хтео мученике своје и сведоке своје оставити далеко од наших очију, далеко од нашега срца, далеко од свега онога што је наше и Божије.., и ево данас, овога светога дана, осветисмо овај дивни храм.., казао је Патријарх Иринеј, освећујући изнова и изнова, са васколиком Црквом, васколики простор и вријеме, а у њима овога пута и довршени Храм Васкрсења Господњег у Пребиловцима, 2015. године, у чијој крипти су похрањене мошти новоканонизованих Мученика Пребиловачких. Овом приликом, Патријарх Иринеј боравио је и у Манастиру Житомислићу.
 
 
Данашњи дан је дан Свете Педесетнице, када је Дух Свети, који је некада изабрао Апостоле, сада изабрао нашег новог Епископа, владику Димитрија, да послужи Богу и своме народу.., да послужи својој вери, својој верној пастви.., да послужи свему доброме у овоме свету, који нас окружује … на хиротонији и устоличењу тада новог Епископа захумско-херцеговачког и приморског, Димитрија, казао је Патријарх Иринеј, у требињском Преображењском храму, 2018. године, трећи и посљедњи пут боравећи у Херцеговини, за коју је том приликом, такође, рекао.., а њу, нас и читаву Цркву подсјетио на оно што смо као Хришћани дужни: На жалост, овај крај је преживео тешке тренутке у својој историји, где су се десили тако велики злочини међу житељима ових простора, какве историја није забалежила.., ми смо као Црква, као Хришћани, дужни да унесемо љубав у место где живимо, не гледајући ко је ко, коме народу припада, којој култури припада, него да покажемо оно што је нама Господ дао, а то је Љубав Божију према нама.., да ту исту Љубав покажемо према свакоме човеку, не гледајући његово национално порекло. То је Божија воља и за нас заповест Божија…
 
 
Из мјеста херцеговачког: у мјесту светлом, у месту цвјетном, у месту мирном.., вјечан спомен, свјатјејши владико!
 
 
Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

Света Заупокојена Литургија у Саборном храму у Београду

У Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду, пред телом блаженоуснулог у Господу патријарха и оца нашег Иринеја, свету заупокојену архијерејску Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом уз саслужење Преосвећене господе Епископа шумадијског Јован, крушевачког Давида и нишког Арсенија, у молитвеном присуству Високопреосвећеног Митрополита загребачко-љубљанског г. Порфирија и Преосвећеног Епископа ремезијанског г. Стефана, викара Патријарха српског.

Саслуживали су архијерејски намесници протојереји-ставрофори Бранко Митровић, Бранко Топаловић и Божо Бакајлић, старешина Саборне цркве протојереј-ставрофор Петар Лукић и протођакони Радомир Перчевић, Стеван Рапајић и Дамјан Божић. Уз звуке звона Саборног храма колона, коју је предводило возило са телом блаженоупокојеног патријарха и оца нашег Иринеја, кренула је ка храму Светог Саве на Врачару.

Света заупокојена Литургија биће служена у недељу, 22. новембра 2020. године, у храму Светог Саве на Врачару са почетком у 9 часова. У наставку свете Литургије биће служено опело, а тело Патријархово биће сахрањено у крипти храма Светог Саве.

Извор: http://www.spc.rs/sr/sveta_zaupokojena_liturgija_u_sabornom_hramu_u_beogradu