Daily Archives: 7. маја 2021.

ИСТОЧНИ ПЕТАК У ВРАПЧИЋИМА

На празник Животворног Источника Мајке Божије, који се у народу зове Источни петак, коме је посвећен храм у селу Врапчићи крај Мостара, свету архијерејску литургију служио је епископ Захумско – херцеговачки и приморски Г. Димитрије уз саслужење свештенства наше Епархије.

У својој бесједи Преосвећени владика поучио је народ о значењу и историји овог празника: „Данас празнујемо Васкрсење Христово као и читаве недјеље, а празнујемо данас и мајку Божију. Као да није доста радости, него је Црква пожељела да у овој свијетлој недјељи има и један дан посвећен Мајци Божијој. Као што она посредује наше молитве, нашу љубав, нашу вјеру ка свом Сину, као што је она наша брза помоћница, тако је Црква нашла за сходно да у овај дан прослављамо овај празник Живоносног Источника, односно Живоносног Извора. У Цариграду у петом вијеку постојао је тај извор на коме се јављала Мајка Божија и посредством те чудотворне воде је исцјељивала многе. Ту су се исцјељивали и цареви византијски и временом је ту подигнут велељепни храм Богородице од извора, тако да ово што ми кажемо Источни петак је на црквенословенском и мисли се на петак посвећен Богородици од извора, односно том чудотворном извору и том храму који је постојао у Цариграду и обнављан је више пута. Због тога ми данас у петак Свјетле недјеље празнујемо Мајку Божију као извор исцјељења нашега.“

Након причешћивања Тијелом и Крвљу Христовом и ломљења славског колача празнична радост настављена је уз трпезу љубави коју су спремили вриједни житељи Врапчића.

Његош Вељанчић, вјероучитељ

Свијетли петак над свијетлим гробом (Владике Атанасија)

Око сваког светлог гроба
Прикупљо се живот нови,
Наследници светлог жара,
Купили се соколови,
Пијућ’ душом светле зраке. –
Јест. тако је, браћо драга,
Ти гробови нису раке,
Већ колевке нових снага!
И вама је, јаој, пао
Стегоноша дичног стега, –
Ал’ је сино гробак нови, –
Ви стојите око њега…

У Свијетли, Васкрсни, Источни петак, над гробом блаженопочившег Епископа Атанасија, у Паракслису Васкрсења Господњег, на гробљу Манастира Тврдош, Сабрањем вјерних началствовао је Архимандрит Михаило, игуман Манастира Светих Арханглеа код Призрена, уз саслужење братства Свештене обитељи тврдошке, свештенства, монаштва и вјерног народа Епархије захумско-херцеговачке и приморске.

Надгласавајући цвркут птица, одолијевајући опојном мирису цвијећа и трава, старца и оца Атанасија присјетио се изнова у својој бесједи игуман Михаило, завршивши ријечима: Велики је благослов што смо зу, што смо могли да служимо на његовом гробу, да се причестимо.., да, једноставно, оно што је он оставио као правило и пут да то наставимо, да радимо док код будемо могли, док год будемо имали и ми здравља и могућности.., да се окупљамо, да нам овај гроб буде место исцељења, да се ту окупљамо, а данас он својим благословом са неба крепи и даље води путем ка Господу Васкрслом, кога је неизмерно волео. Христос васкрсе!

Где ја стадох – ти ћеш поћи!
Што не могох – ти ћеш моћи!
Куд ја нисам – ти ћеш доћи!
Што ја почех – ти продужи!
Још смо дужни – ти одужи!

(„ Светли гробови“ – Јован Јовановић Змај)

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

Празник Светог Георгија у Горици требињској

У свијетле и побједоносне дане по Васкрсењу Господњем, Заједница окупљена око свог Храма на Прљачи, у требињском насењу Горица, прославила је свог заштитника, Светог Великомученика и Побједоносца Георгија.

Сабрањем светих началствовао је дубровачки парох, протопрезвитер – ставрофор Стеван Ковачевић, уз саслужење требињског свештенства и вјерног народа овог краја.

По читању зачала из Дјела светих апостола и еванђеоског зачала, бесједио је требињски ђакон, а по опходу око цркве и при отпусту вјерних отац Стеван честитао је Славу свим члановима ове Заједнице, на чели са надлежним протопрезвитером – ставрофором Александром Илићем, као и свим свечарима.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић

Ђурђевданско сабрање у Гомиљанима код Требиња

На празник Светог великомученика и побједоносца Георгија, 6. маја 2021. године, евхаристијским сабрањем, литијом и ломљењем славског колача прослављена је слава храма у Гомиљанима. Уз учешће великог броја вјерника Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука. За све присутне добри домаћини припремили су трпезу љубави.