Monthly Archives: јун 2021

Састанак Епископа Димитрија са директором Републичког педагошког завода РС

У сриједу 30. јуна 2021. године, у Епархијском дому у Требињу,  Његово преосвештенство епископ Захумско – херцеговачки и приморски господин Димитрије примио је у радну посјету  директора Реубличког педагошког завода Републике Српске г. Предрага Дамјановића и просвјетног савјетника за вјеронауку г. Славољуба Лукића. Састанку су присуствовали и чланови Катихетског Одбора РС са подручја Епархије ЗХиП: мати Павла Ћузулан и јереј Данило Боро.

На састанку се разговарало о актуелним проблемима са којима се сусрећу вјероучитељи у процесу извођења Православне вјеронауке у Основним и Средњим школама Републике Српске и конкретно Епархије ЗХиП. Донијети су и конкретни закључци који ће допринијети што бољој организацији  и унапређењу наставе у наредном периоду. У том смислу је дугогодишња вјероучитељица Миља Тупањанин именована испред Епархије ЗХиП за спољњег сарадника Републичког педагошког завода РС.

Видовдан на Клобуку

Литургијско сабрање и овога Видовдана окупило је вјернике Црне Горе и Херцеговине. Заједништво братске љубави некада у борбеном јуначком сабрању, а данас Богу хвала литургијском заједништву, љубави и благостању.

Одслужили смо помен нашој страдалој браћи на овоме бојном пољу. Њихове мученичке кости похрањене су у спомен капели Св. Великомученика Димитрија на Клобуку.

На нашу велику радост овај велики дан Видовдан увеличали су градоначелник града Никшића господин Марко Ковачевић и градоначелник Требиња господин Мирко Ћурић.

Св.Божанствену Литургију служио је свештеник Петар Крговић из епархије Будимљанско-никшићке и свештеник Мирослав Ратковић, који се пригодном бесједом обратио вјерном народу.

Након бесједе,  уз културно умјетнички програм,  присјетили смо се те давне 1915. године, када су пострадали ови свети мученици, њих 162 борца из Црне Горе и Херцеговине.

Виђење Незалазног дана – Архијерејска литургија на Видовдан у Берковићима

На Видовдан, у храму Светог Кнеза Лазара у Берковићима, сабрањем вјерних предстојао је Епископ захумско – херцеговачки и приморски Димитрије, уз саслужење свештенства и вјерног народа овог Дабарског краја.

Сјећајући се Видовдана и Косовскога завјета, сјећајући се свих мученика и новомученика из рода нашега који су одиста својим животима показали да је Царство небеско њихово опредељење, а не земаљско оно што је пролазно и пропадљиво. Данас се сјећамо и свештеника Воје Медана, који је овдје мученички пострадао на мјесту овога храма гдје је изграђен,  и многих жртава овога мјеста, али и бораца који су пострадали да бисмо ми данас живјели, и који су својим животима уписали себе у књигу живота вјечнога, а тако и нама оставили аманет да чувамо Косовски завјет…, рекао је између осталог, протојереј – ставрофор Александар Илић, по читању празничног еванђеоског зачала.

Након Свете Евхаристије литија је прошла улицом Берковића до споменика пострадaлим у Другом свјетском рату, гдје је служен помен за војнике и војсковође од боја на Косову до наших дана, и преломљен славски колач у порти храма.

При отпуштању вјерних у миру Владика је бесједио о томе да само онај ко разумије Нови Завјет и тајну Христову може разумјети Косовски завјет и тајну Видовдана, а потом је прочитао пјесму коју је Блаженопочивши Митрополит Амфилохије написао у част данашњег Празника.

Празнична радост је настављена уз богат културно – умјетнички програм и трпезу љубави у парохијском дому у Берковићима.

Милош Бјелица, чтец
фото: Владо Ружић

Помен за пострадале у Бурмазима и освећење споменика мученицима из Другог свјетског рата

У недјељу, 27. јуна у селу Бурмази одржан је помен за пострадале из Другог свјетског рата, који су уочи Видовдана 1941. године пострадали код својих кућа и бачени у оближњу јаму у близина села. Након помена освећен је споменик подигнут на мјесту страдања. Пре 30 година на истом том мјесту подигнут је и освећен је споменик који је након пола године срушен. Потомци мученика су поводом 80 година од страдања обновили и освјештали споменик на коме су исписана имена пострадалих из породице Кучинар и Мичета. На овом месту ће од сљедеће године, суботом уочи Видовдана бити служена Света литургија и помен за пострадале мученике.

Света Литургија у Габели и обиљежавање 80 година од страдања Срба у Габели

У суботу, 26. јуна, у Габели служена је Света Литургија и помен за пострадале Србе у Другом свјетском рату. Велики број Срба из Чапљине и Метковића, од чега из саме Габеле сто двадесет и осам мушкараца и двије жене, у року од неколико дана пред Видовдан 1941. године, усташе су одвеле и бациле у јаму Опузен под Тополама. Они су 1946. године пренесени из јаме у гробницу поред храма Успења Пресвете Богородице у Габели, на којој је послије службе одржан парастос. Свету Литургију и помен служио је игуман манастира Житомислића Данило уз саслужење пароха мостарског јереја Душка Којића и пароха чапљинског јереја Марка Гојачића, a уз присуство потомака пострадалих, који се сваке године сабирају да обиљеже годишњицу страдања својих најмилијих.