Daily Archives: 11. маја 2014.

Слава храма у селу Горње Врбно

У храму Светог Василија Тврдошког и Острошког у селу Горње Врбно свечано је прослављена крсна слава. Свету литургију служио је свештеник Младен Жуловић. Светој Литургили присуствовали су мјештани овога краја као и они који су дошли из Требиња и Билеће. Послије свете службе и литије око храма домаћини су припремили скромно послужење. Домаћини су сложно и у љубави одржали састанак на коме су изабрали нови Одбор овога храма.

Концерт „HEINZ CHAPEL CHOIR“ из Питсбурга и књижевно вече посвећено Дари Секулић

Вечерас је у требињском Саборном храму, након празничног вечерњег које је служио протојереј-ставрофор Никола Јанковић, братство Саборног храма, на челу са старјешином протојерејем-ставрофором Стеваном Ковачевићем, дочекало уважене госте изабране чланове „HEINZ CHAPEL CHOIR-а“. То је хор капелског појања са америчког универзитета из Питсбурга, предвођен чувеним диригентом њиховог универзитета Џоном Голдсмитом.

Окупљеним љубитељима духовне музике у име братства Саборног храма бираним ријечима обратио се свештеник Дражен Тупањанин и уједно најавио и представио драге госте. За требињску публику поменути хор приредио је надахнуто вече својим концертом и у препуном храму успио да измами уздахе и дивљење свих окупљених. Питсбуршки хор броји више десетина чланова и наступа како у Америци, тако и у свијету, и ово је била дивна прилика за требињску публику да чује и осјети увјек јасан и разумљив глас музике и појање врхунских вокала.

Такође у Епархиском дому вечерас је уприличено и књижевно вече поезије, у организацији Епархије ЗХиП, Црквене Општине Требињске и Удружења књижевника Српске, Подружница Требиње. Вече је посвећено савременој српској пјесникињи Дари Секулић, поводом 60 година њеног плодног рада и стваралаштва.

Удружење књиевника Српске је овом приликом госпођи Дари Секулић додијелило, сада већ тредиционалну књижевну награду “ Аврамов штап “ за књигу поезије “ Брат мој Тесла „. Ова награда се додјељује истакнутим српским пјесницима и има велики значај у обједињавању свих српских књижевних стваралаца са свих страна свијета, родне груде и отаџбине. Поезија пјесникиње је испунила салу епархијске библиотеке, радосно откривајући да је бити пјесник исто што и бити безвремен тј. увијек савремен. Заједно анализирајући књигу “ Брат мој Тесла “ пјесникиња је заједно са свима окупљенима проницала у тајне овог свјетског и српског великана, откривајући у својим пјесмама доживљај Тесле и као вјерника и као научника, као човјека  и дјетета из Смиљана.

Награду је овој хероини српског пјесништва у име књижевника додијелио професор доктор Радослав Милошевић, са доц. доктором Благојем Шупићем. У име епархије и црквене општине окупљене је поздравио и дочекао свештеник Александар Илић, управник епархијске библиотеке „Јустин нови ћелијски“.

А.И.

Прослављена слава храма у насељу Долови

У четврту недељу по Васкрсу, у насељу Доловима надомак Требиња, служена је света Архијерејска Литургија. Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство епископ ЗХиП господин Григорије, уз саслужење свештеника Александра Илића и надлежног свештеника Мирослава Ратковића, као и јерођакона Порфирија, сабрата манастира Тврдоша.

На светој Литургији уприличено је рукоположење у чин ђакона господина Божидара Тановића из Горажда, што нам је додатно увеличало наше сабрање. Служби је присуствовао велики број вјерног народа ,који су узели учешће у светој тајни причешћа. Ова света Литургија служена је у славу и част Светог Великомученика и Побједоносца Георгија, што је и слава овога храма. Присутним вјерницима обратио се пригодном бесједом епископ Григорије и пожелио срећну славу мјештанима насеља Долови и свима присутним.

Домаћини су са љубављу дочекали све госте и послужили их богатом славском трпезом . Породица Гудељ је најбројнија у овоме насељу и њима дугујемо велику захвалност за уложени труд и љубав поводом организовања храмовне славе.

Свештеник Мирослав Ратковић

Бесједа Еп. Григорија

Еп. Григорије – Бесједа у Доловима

Акција „Подигнимо Пребиловце“ у Бања Луци

Овогодишња прослава Удружења Херцеговаца у Бањалуци сабрала је око 400 гостију, чланова Удружења како чланова Удружења, тако званица из Херцеговине, затим, представника свих херцеговачких општина, јавних предузећа, спонзора, пријатеља и Удружења. Поред славског обреда одржан је пригодан културно – умјетнички програм. Госте је у име епископа Захумско –херцеговачког и приморског Григорија поздравио архијерејски замјеник протојереј-ставрофор Радивоје Круљ.

Удружење Херцеговаца у Бањалуци придружило се акцији „Подигнимо Пребиловце“ коју су спровели у склопу прославе своје завјетне славе Светог Василија и сакупили око 3.400 КМ. Наставак акције „Подигнимо Пребиловце“ биће у Суботици 31. маја.

Иначе, Удружење Херцеговаца у Бањој Луци постоји од 2011. године, а настало је спајањем два ранија – Удружења „Стара Херцеговина“ и Удружења Херцеговаца. Као такво оно настоји да својим активностима допринесе очувању херцеговачке баштине, традиције и обичаја, као и да очува добру сарадњу између Херцеговине и Крајине.