Daily Archives: 8. јануара 2019.

У Дубровнику и на Корчули свечано прослављен празник Рођења Господа нашег Исуса Христа

У периоду празновања једног од најрадоснијих хришћанских празника, Рођења нашег Спаситеља, у храмовима дубровачке парохије служене су Св. Литургије. На службама које су служили свештеници ове парохије окупио се велики број вјерника који су заједно у великој радости прославили овај празник и заблагодарили Богу на његовој изобилној милости.
Присутне је након Св. Литургије у Дубровнику поздравио старјешина овог храма о. Владан Перишић. После св. Литургије уприличена је трпеза љубави у просторијама СПЦО Дубровник.

Поздравна бесједа о. Владана Перишића на Божић

Бадње вече и Божић у Гацку

И ове године, Бадње вече и Божић су свечано и богоугодно прослављени у Гацку. Благодат празника се осјетила већ на вечерњој служби која  је служена у старом храму Свете Тројице, а заједничка молитва великог броја вјерника је допринијела празничној атмосфери  у очекивању великог дана Рођења Христовог. Након вечерње службе свечана и дуга Литија са бадњацима се упутила градом ка новом храму Свете Тројице. Велики број дјеце и сњежне пахуље које су све бојиле у бијело су дали посебну драж овој вечери ишчекивања рођења Богомладенца.

Налагању бадњака је присуствовао Владика Захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, који је након читања Јеванђеља благословио бадњаке и бесједом се обратио вјерницима. Бадњаци су наложени у порти новог храма а дружење је настављено уз ватромет, прокувано вино и пјесму.

Празнично јутрење је служено у 11 часова а у наставку Света Литургија. Светим Причешћем, радост Божића се умножила међу присутним вјерним народом, који се након завршене службе разишао својим домовима на породично прослављање великог празника.

Празник Рођења Христовог у Мостару

Рођење Христово у мостарским храмовима прослављено je Божанственим литургијама и налагањем бадњака у портама храмова. Сабрања вјерних у раним јутарњим часовима, предвођена мјесним паросима, одржана су на сва четири стална богослужбена мјеста православних хришћана на подручју града Мостара: у Старој цркви Рођења Пресвете Богородице, у Храму Вазнесења Господњег у Бијелом Пољу, у Храму Светог Василија Тврдошког и Острошког у Благају, као и у Манастиру Житомислићу.
У оквиру вишедневног празновања, и наредних дана, Празник Рођења Христовог прослављаће се богослужењима на Празник Сабора Пресвете Богородице, када ће бити одржан и традиционални Божићни концерт у Мостару, и на Помен Светог Архиђакона и Првомученика Стефана.

Божићне радости у Невесињу

Најрадоснији празник рођења Христовог, вјерницима у Невесињу донио је много радости које су крунисане свечаним богослужењима. У данима пред Божић ЦО Невесињска у сарадњи са бројним организацијама из Невесиња се потрудила да радост Божића осјете сви чланови наше заједнице. Подјељено је преко осамдесет пакета помоћи потребитим породицама широм Невесиња.

У навечерје празника служено је свечано вечерње богослужење које је молитвено предводио епископ ЗХиП господин Димитрије. У бесједи вјерницима епископ Димитрије је поручио да буду приступачни једни другима јер нас томе учи догађај Рођења Христовог, поручивши да своју љубав усмјере ка Богу и ближњима. Народно весеље настављено је уз ватромет, послужење и пјесму етно групе Симонида, која је изникла из црквеног хора Свети краљ Милутин, који уљепшава сва богосужења и културне догађаје у нашем граду. Бадње вече широм Невесиња прослављено је и налагањем бадњака у портама сеоских храмова.

Света Литургија је служена у већ уобичајеним терминима у поноћ и у четири сата ујутру.

фото: Младен Вујадиновић

Бадње вече и Божићна литургија у манастиру Тврдош

Радосни празник Рођења Господа нашег Исуса Христа почео је празничном вечерњом службом а затим и налагањем бадњака. Свечана прослава настављена је служењем Свете Литургије коју су служили јеромонах Порфирије и јерођакон Антоније.