Daily Archives: 4. августа 2020.

Владика Димитрије служио парастос жртвама ”Олује”: ”Да из наше ране никад не истаче мржња”

У Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу вечерас је непосредно прије вечерње службе служен парастос невино пострадалима жртвама у егзодусу српског народа из некадашње Републике Српске Крајине и Републике Српске.

Парастос је служио владика захумско-херцеговачки и приморски Димитрије са свештенством храма.

Владика је истакао да се црква „увијек сјећа својих жртава и својих рана“.

”Све оно што се десило и што је почело да се дешава на данашњи дан, велика је рана на срцу свих нас. Нека би дао Бог да из те ране потече утјеха свима нама и благодат Божија, да ту рану претворимо у извор вјере, у извор повјерења и обраћања Богу. Да та рана никад не истаче мржњу, зато што је мржња увијек погубна и за онога кога мрзимо али и за нас саме. Мржња нас разграђује” поручио је Владика Димитрије истакавши да се мржња никада не смије угњијездити у наша срца.

Владика је поручио да се моли Господу да дарује савјест свим људима који доносе одлуке у државама на простору бивше Југославије, да схвате то и да омогуће дијалог, разговор и све што ће допринијети да се та мржња искоријени, да се истина пројави и да се злурадост одагна.

”Свједоци смо егзодуса који се десио на данашњи дан под ратним дејствима али свједоци смо да се свакодневно са ових наших простора дешава један нови егзодус. Да млади људи који одлазе од нас у иностранство за новим животом прије свега желе простор у ком могу слободно, нормално без страха од новог рата и нове мржње да живе” истакао је Владика Димитрије упутивши молитве Господу да се ови простори коначно смире, да у нашем болу не останемо слијепи ни за бол и рану другога, молећи се за све страдале, за читав свијет, чак и за наше злочинце.

Парастос невино пострадалим жртвама у оружаној акцији „Олуја“

Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије данас ће у Саборном храму у Требињу служити парастос невино пострадалим жртвама у прогону српског народа током војне операције „Олуја“ на подручју Републике Српске Крајине и Републике Хрватске.

Парастос ће, уз саслужење свештенства и ђакона Саборног храма Светог Преображења Господњег, бити служен непосредно пред почетак вечерње службе у 19.00 часова.

Парастос невино пострадалим жртвама у оружаној акцији „Олуја“ служиће се и у свим Саборним храмовима Епархије захумско-херцеговачке непосредно пред почетак вечерњег богослужења.

Хрватска војно-полицијска акција кодног имена „Олуја“, у којој су учествовале и јединице Петог корпуса такозване Армије БиХ, те ХВО-а, почела је 4. августа 1995. године и током неколико дана убијено је око 2.000 Срба, махом цивила.

Са подручја Лике, Баније, Кордуна, сјеверне Далмације, које су биле зоне под заштитом УН, протјерано је око 200.000 Срба са својих вијековних огњишта.

Сунце нам је заједничко – посјета Мостару

У сриједу, 29. јула у посјету граду на Неретви стигло је удружење дјеце и омладине са посебним потребама из Требиња, предивног назива – Сунце нам је заједничко. Дочекали смо их раширених руку и срца најприје у Саборној цркви мостарској. Ту смо се упознали, испричали нешто о цркви, запјевали и продужили даље до фрањевачког самостана, гдје нас је угостио наш домаћин фра Ико Скоко. Потом смо отишли и до Карађозбегове џамије. Ту нас је дочекао ефендија Кенан Овчина који је радо одговарао на сва радознала питања. Мостар управо јесте град који симболично може да потврди и сам назив удружења наших пријатеља из Требиња, а то је оно што смо и хтјели да им покажемо – како је лијепо и красно кад браћа живе заједно.

Дружење смо наставили уз трпезу љубави. За крај дана и путешествија оставили смо посјету манастиру Житомислићу и цркви у Пребиловцима.

Хвала нашим другарима на труду и љубави коју несебично шире, и чекамо их опет! Хвала оцу Александру Шмањи који је био вођа пута, те Јовану Видаковићу на лијепим фотографијама!

Тијана Башић

Награда за најуређеније двориште на подручју града Чапљине

Српска православна црквена општина Чапљина на такмичењу које је спровела Туристичка организација Чапљинка из Чапљине, освојила је прву награду за најуређеније двориште на подручју града Чапљине. Наша црквена општина је на конкурсу учествовала са фотографијама порте храма Христовог Васкрсења у Пребиловцима.