Daily Archives: 28. августа 2020.

Слава Светоуспењске обитељи Манастира Тврдош

Окупивши као некада апостоле, Успење Пресвете Богородице окупило је мноштво вјерних у требињском Манастиру Тврдош, чија свештена обитељ прославља овај Празник као Славу свог католикона. У навечерје Празника, Празнично вечерње са петохљебницом служио је умировљени Епископ захумско-херцеговачки и приморски Атанасије, уз саслужење старјешине требињског Преображењског храма, протопрезвитера – ставрофора Младена Жуловића, свештенства, монаштва и вјерног народа Требиња и Херцеговине.

Након Јутарњег богослужења, Светом архијерејском литургијом началствовао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, а саслужујући му, Епископ Атанасије у бесједи по читању Еванђеоског зачала, говорио је о Ријечи Божијој и Божијој Мајци – Извору Живог Предања свега у нашој вјери.

По опходу око Манастира, уз молитве за ову свету обитељ, село град и крај, као и за упокојене, који почивају у манастирком гробљу, освећени су и раздијељени славски хљеб, жито и вино. Честитајући Празник и Славу сабрању се затим обратио и Епископ Димитрије, са братством манастира позивајући све и на славску трпезу.

Представник Епархије ЗхиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

фото: Владо Ружић

[Not a valid template] [Not a valid template]

Великогоспојински Сабор у Биограду

У цркви Успења Пресвете Богородице у Биограду, поводом славе једног од најстаријих храмова наше епархије, 28. авг. 2020 год. служена је Света Литургија и преломљен славски колач. Литургијско сабрање  предводио је надлежни парох јереј Славко Лаловић уз саслужење гатачког ђакона Александра Црногорца и многобројног вјерног народа овога краја. Чланице етно групе „Симонида“ потрудиле су се да хорским појањем додатно увеличају евхаристијско сабрање. Кум овогодишње славе  био је господин Георг Појужина са својом породицом који је омогућио послужење за све присутне парохијане. Захваљујући добровољним прилозима сакупљена су значајна материјална средства која ће бити уложена у Светосавски парохијски дом, чија изградња полако улази у завршну фазу. Заиста, и ове, као и претходних година, овај сабор показује заједништво и љубав која влада међу житељима највећег невесињског села.

Прослављена слава храма у Турментима на Зубцима

У петак, 28. августа 2020. године, храм Успења Пресвете Богородице у селу Турменти код Требиња прославио је своју славу. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј – ставрофор Борис Бандука уз саслужење архимандрита Исаие и вјерног народа овог краја. Након Св. Причешћа у литији око храма читано је Свето Јеванђеље и помен парохијанима који су сахрањени у гробљу код храма. Послије благосиљања кољива и славског колача поздравном бесједом свим присутним обратио се протојереј-ставрофор Борис Бандука. Домаћини су за све присутне припремили славско послужење. Чланови црквеног одбора испуњени јеванђелском љубављу, а поводом храмовне славе, посјетили су епархијску народну кухињу и даривали храну за потребе својих ближњих.