Monthly Archives: октобар 2019

Литургија као заједничко дјело – искреност као начин дјеловања у заједници

У недјељу, осамнаесту по Духовима, о спомену Светих мученика Сергија и Вакха, у требињском Саборном храму, заједничким дјелом Благодарења – Светом евхаристијом началствовао је протопрезвитер ставрофор Никола Јанковић, уз саслужење требињског свештенства и вјерног народа Божијег.О плодоносном заједничком рибарењу са Христом и о Литургији, као заједничком дјелу у Христу, као и о начину дјеловања у заједници, послушајте у надахнутој бесједи оца Николе:

Славске свечаности у парохији трећој требињској

У недељу 20. октобра, на подручју парохије треће требињске служене су Свете Литургије у Срђевом Брду на Зубцима и Просјеку на Бобанима.
На Срђевом Брду, на остацима темеља цркве из средњег вијека, свечано је прослављен празник Светих мученика Сергеја и Вакхе. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овога краја. У црквеном дому код храма Вазнесења Господњег у Коњском припремљена је трпеза љубави.
Остаци темеља цркве налазе се између засеока Дуба и Брежина. По називу брда и прислугама појединих породица ова црквица је била највјероватније посвећена светим мученицима Сергеју и Вакху.
У храму Воздвижења Часног Крста у Просјеку, Свету Литургију служио је јереј Милош Мандић уз саслужење вјерног народа. У току Литургије преломљен је славски колач и освећено славско жито. За све присутне добри домаћини су припремили послужење.

Радио емисија „У СРЕТАЊЕ ПРАЗНИКУ“ – 40. епизода

Видео запис – Свечана академија поводом двадесет година епископске службе Владике Григорија

Посјета хора „Св.Василије Тврдошки и Острошки“ Салцбургу

Хор Светог Василија Тврдошког и Острошког , који дјелује при Саборној Цркви у Требињу, био је од 11. до 13. октобра ове године у посјети нашој цркви у граду Салцбургу.

Хор је наступао три пута. Први пут после вечерње уочи празника, други пут на литургији на дан празника, а након тога у сали у којој је организован ручак као и пригодан културно-умјетнички програм.

Празник Покрова Пресвете Богородице прослављен је 13. октобра из практичних разлога. Литургију је служио епископ Моравички Антоније Пантелић, који је одржао предавање након празничне вечерње на тему „Актуелно стање у Православљу са посебним освртом на догађања у Украјини“.

Наши пјевачи са диригентом проф. Стојанком Гудељ, су задивљени срдачном добродошлицом коју им је  припремила наша Црква, на челу са њиховим свештеницима. Хор жели да изрази неизмјерну захвалност братству храма у Салцбургу  проти Драгану Ерићу и оцу Зорану Врбашком који се побринули за превоз, смјештај, као и сами боравак у Салцбургу.

Током боравка, посјећене су неке знаменитости града Салцбурга.

Захвалност хора Св. Василија иде и Црквеној Општини требињској, која је помогла ово путовање.